Rehabilitacja niemowląt w budynku po pogotowiu

W Lubartowie powstaje pierwszy w województwie lubelskim ośrodek, który będzie zajmował się rehabilitacją niemowląt. W budynku po pogotowiu przy ul. Cichej 27 (obok szpitala) trwa remont. Ośrodek poprowadzi Fundacja Bagatela z siedzibą w Lubartowie, która w 2012 roku rozpoczęła swoją działalność. W marcu br. planuje przyjąć pierwszych pacjentów. Nie tylko dzieci, także dorosłych.

– Usługi rehabilitacyjne skierowane do dzieci, świadczone będą bezpłatnie. Ze względu na wyposażenie i sprzęt, jaki fundacja już posiada oraz wykwalifikowany i doświadczony personel, będzie prowadzona równolegle fizjoterapia dla dorosłych za symboliczną opłatą, co pozwoli na zwrot części poniesionych kosztów eksploatacji pomieszczeń – mówi Agata Orłowska, prezes Fundacji Bagatela.

– Właśnie kończymy generalny remont placówki – mówi prezes fundacji Agata Orłowska. – Wykonują go nieodpłatnie ludzie Dobrego Serca, których głęboko podziwiam. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób i instytucji usługi rehabilitacyjne skierowane do dzieci, świadczone będą bezpłatnie. Ze względu na wyposażenie i sprzęt, jaki fundacja już posiada oraz wykwalifikowany i doświadczony personel, będzie prowadzona równolegle fizjoterapia dla dorosłych za symboliczną opłatą, co pozwoli na zwrot części poniesionych kosztów eksploatacji pomieszczeń.
Obecnie sytuacja chorych dzieci z terenu Lubartowa jest taka, że muszą jeździć na rehabilitację do specjalistycznych ośrodków w kraju, pokonując czasami po kilkaset kilometrów. Fundacja chce zapewnić opiekę dla nich na miejscu. Z ośrodkiem będą współpracować lekarze m.in. z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. – Na początku naszej działalności zrobiliśmy rozeznanie wśród terapeutów, wykładowców, aby skompletować właściwy personel medyczny. Z uwagą analizowaliśmy potrzeby dzieci i rodziców – mówi Agata Orłowska. – Poszukiwania trwały bardzo długo, wybór padł na najlepszych specjalistów w województwie, którzy chcą z nami pracować. Dziś mamy wsparcie lubelskich urzędów oraz wybitnych lekarzy i rehabilitantów dziecięcych.

Prowadzenie tego typu placówki to ciągłe zmaganie się z brakiem środków finansowych, sprzętu i wyposażenia. – Fundacja Bagatela powstała po to, aby taki ośrodek mógł funkcjonować – tłumaczy prezes fundacji. Jako organizacja pozarządowa mamy większe możliwości pozyskiwania funduszy. Placówkę od strony finansowej staramy się zabezpieczyć, korzystając z różnych źródeł: projekty unijne i ministerialne, PFRON, organizacja imprez kulturalnych, współpraca z innymi organizacjami opłacającymi rehabilitację dzieci w naszym ośrodku. Jednocześnie oczekiwania i zapotrzebowanie na prowadzone przez nas usługi są ogromne, o czym świadczą liczne telefony od rodziców naszych przyszłych pacjentów.
Fundacja współpracuje z przedsiębiorstwami, instytucjami i organizacjami, którym bliska jest działalność społeczna. Nawiązała też kontakt ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II z Lubartowa, które posiada status organizacji pożytku publicznego i zajmuje się m.in. pozyskiwaniem pieniędzy na rehabilitację dzieci. – Zamierzamy stale poszerzać grono osób skupiających się wokół wspólnej idei – dodaje Agata Orłowska. – Zapraszamy do współpracy ludzi z ciekawymi pomysłami, które mogłyby wpisać się w naszą działalność.

Aleksandra Jędryszka

Na przełomie lutego i marca 2013 ośrodek planuje:
Utworzenie zespołu diagnostyczno – rehabilitacyjnego dla dzieci autystycznych.
Utworzenie zespołu diagnostyczno – rehabilitacyjnego dla dzieci z MPDz.
Stworzenie placówki fizjoterapeutycznej ogólnej.
Stworzenie sali integracji sensomotorycznej do terapii dzieci.

W przyszłości planuje także utworzyć oddziały Fundacji w Lublinie, Łęcznej, Parczewie, Chełmie i Siedlcach.

Czekamy na rodziców, którzy potrzebują wsparcia i porad odnośnie prawidłowego rozwoju swoich pociech.
Osoby do kontaktu ze strony Fundacji to:
Agata Orłowska – prezes – tel. 607 657 444, e-mail: [email protected]
Monika Szczepaniak – wiceprezes – tel. 783 106 180