W dziale | Fakty

Rzecznik Praw Obywatelskich przyjechał do Lubartowa

Opublikowany 08.03.2018

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem zorganizowano 28 lutego w w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie. Wzięła w nim udział młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta.

Rzecznik praw obywatelskich to jest specjalny urzędnik państwowy, który jest od tego jak mówi konstytucja, aby stać na straży praw i godności człowieka i obywatela, czyli konstytucja wskazuje, że ktoś musi być w państwie odpowiedzialny za to, żeby sygnalizować różnego rodzaju problemy, zagrożenia dotyczące przestrzegania praw człowieka w naszym kraju – mówił Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich wspominał, że swoją funkcję rozpoczął 9 września 2015 roku i został powołany przez sejm na 5 lat. Przez ten okres ma reagować na problemy naruszania praw człowieka, podejmować interwencje, sygnalizować problemy ministrowi, parlamentowi, sądom oraz prokuraturze. RPO jest częścią struktury państwa, ale jest niezależny politycznie. Większość jego obowiązków yo ochorna praw osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Na temat Komisji ds. Osób Starszych wypowiadała się Barbara Imiołczyk – dyrektor Centrum Projektów Społecznych.

Podczas spotkania była możliwość poruszenia tematów ważnych dla sektora pozarządowego, społeczeństwa obywatelskiego i mieszkańców regionu oraz rozmowy o prawach człowieka w praktyce – ich respektowaniu, problemach z realizacją, praktykach dyskryminacyjnych. Mieszkańcy Lubartowa mówili o kwestiach zatrudniania osób niepełnosprawnych w jednostkach publicznych, o sprawie przeniesienia dzieci z grup zerówkowych do szkoły czy zachowaniach obywatela w kontaktach z państwem (urzędnikami). Spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich mają się odbyć także w innych miastach: w Radzyniu Podlaskim, Niemcach, Białej Podlaskiej, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

Red.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6848).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.