W dziale | Fakty

Samochód w płomieniach

Opublikowany 25.04.2016

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie informuje,
że w okresie od 18.04. do 24.04. na terenie chronionym przez komendę miało miejsce 17 zdarzeń, w tym 10 pożarów i 7 miejscowych zagrożeń.

W dniu 21.04. o godz. 14:45 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Sułoszyn, gm. Firlej. W chwili dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej płomienie objęły swoim zasięgiem ok. 2/3 pojazdu. Dwie osoby podróżujące autem zdołały wcześniej bezpiecznie opuścić samochód. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów gaśniczych wody i piany, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogło być zwarcie instalacji elektrycznej w komorze silnika.
W działaniach brał udział zastęp z JRG Lubartów i OSP Firlej.

MODA NA NIEPALENIE – STOP POŻAROM TRAW!

Trwa coroczna kampania informacyjna „STOP pożarom traw!” prowadzona wspólnie przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych, mająca na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

W 2015 r. w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju. Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych. Wzrost tego typu zdarzeń przypada corocznie na przełom zimy i wiosny. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

W skali powiatu lubartowskiego od początku 2016 r. pożary traw, nieużytków rolniczych stanowią ok. 24 % wszystkich zdarzeń odnotowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie.

Należy pamiętać, że pożary traw są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Samochód_SułoszynStop pożarom_1Stop pożarom_2Stąd apel straży pożarnej, w szczególności do osób młodych o wyobraźnię przy posługiwaniu się otwartym ogniem typu papieros lub zapałki.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6336).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.