W dziale | Fakty

SMOG w Lubartowie monitorowany

Opublikowany 24.11.2017

Zabiegani i zajęci własnymi sprawami nie zastanawiamy się , co wdychamy. Jedyne zauważalne symptomy, na jakie zwracamy uwagę, to smród i mała przejrzystość powietrza. Problem smogu w Lubartowie towarzyszy mieszkańcom już od kilkunastu lat, szczególnie tym zamieszkałym na terenach osiedli domków jednorodzinnych.

23 listopada w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Lubartów miała miejsce oficjalna prezentacja systemu monitorowania jakości powietrza. Fundacja Partnerstwa i Odpowiedzialnego Rozwoju w partnerstwie z Urzędem Miasta, portalem lubartow24.pl i z pomocą Jakuba Wróblewskiego zrealizowała projekt, w ramach którego zakupiła 3 czujniki badające stężenie pyłów w powietrzu.

Urządzenia mierzą jakość wdychanego powietrza poprzez pomiar stężenia najbardziej niebezpiecznych dla zdrowie ludzkiego pyłów (PM 1, PM 2,5 PM 10). Od kilku dni stan ten można na bieżąco sprawdzić w okolicach ul. Szulca [tutaj], ul. Kosmonautów [tutaj] i ulicy Przechodniej [tutaj].

System monitoringu powietrza jest otwarty i każdy może zakupić czujnik i dołączyć się do ogólnopolskiej sieci [mapa czujników w Polsce] opartej na czujnikach produkowanych w Polsce o nazwie looko2.

Jest dostępna aplikacja na telefon z systemem android np. KANAREK, a dla systemu iOS o nazwie LookO2. O szkodliwości pyłów w powietrzu znanych potocznie jako smog można zapoznać się poniżej:

R.Ozonek

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6919).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.