Spotkanie licealistów z Elżbietą Bieńkowską

Uczniowie klasy europejsko-prawnej z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie 14 listopada uczestniczyli w spotkaniu w ramach Dialogu Obywatelskiego z Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, panią Elżbietą Bieńkowską.

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom Europy problemów, nad jakimi pracuje UE. Spotkań takich odbyło się już około 400, a wiele z nich zorganizowano w Polsce.

Uczniowie klasy III g z II LO byli na spotkaniu, które zorganizowano w auli Wydziału Politologii UMCS. W tym Dialogu Obywatelskim uczestniczyli posłowie Ziemi Lubelskiej – J. Mucha, W. Karpiński, S. Żmijan, Prezydent Miasta Lublin K. Żuk, pracownicy naukowi UMCS oraz studenci. Moderatorem spotkania była wybitna dziennikarka Dorota Wysocka – Schnepf.

Elżbieta Bieńkowska, w charakterystyczny dla siebie, bardzo konkretny i pragmatyczny sposób, w krótkim wystąpieniu przybliżyła najważniejsze założenia stworzonego przez jej komisję i przez nią kierowanego projektu, tzw. Europejskiego Funduszu Obronnego. Projekt ten posiada, już zagwarantowane w wysokości 90 milionów euro, środki finansowe na wzmocnienie przemysłu zbrojeniowego poszczególnych państw członkowskich. Jest on tak skonstruowany, aby nie został zdominowany przez wielkie kompleksy zbrojeniowe największych państw UE, ale żeby dał też szansę małym i średnim przedsiębiorstwom z innych państw, w tym z Polski. Mógłby on, w wypadku Polski, zastąpić zmniejszające się środki z funduszu spójności. W tym kontekście padło pytanie: na ile komisarz UE jest przedstawicielem wspólnoty, a na ile państwa członkowskiego, z którego pochodzi? Pani komisarz odpowiedziała, że ona czuje się najpierw Europejką, potem Polką, a następnie Ślązaczką. Tak należy pojmować istotę UE – nie jako sumę partykularnych interesów państw członkowskich UE, ale jako wspólnotę polityczną, gospodarczą i społeczną państw ją tworzących. Pani Bieńkowska podkreśliła, iż plan budowy wspólnego bezpieczeństwa Europy, po raz pierwszy od początku istnienia wspólnoty, ma mocne i jednoznaczne poparcie wszystkich państw UE, NATO i państw stowarzyszonych z UE oraz jest obecnie elementem silnie cementującym rozchwianą ostatnimi czasy UE.

Pani komisarz udzieliła jeszcze wielu odpowiedzi na pytania, miedzy innymi dotyczące przyszłości Świdnika, bezpieczeństwa energetycznego, projektu Nord Stream, ale także perspektyw dla młodych ludzi, Brexitu czy słabnącej pozycji Polski w UE. Na zakończenie spotkania Prezydent Lublina symbolicznie podziękował byłej minister infrastruktury i rozwoju za ok. 3.5 mld złotych, które trafiły do Lublina na rozwój i miasta i systemu komunikacyjnego, w tym nowoczesnej „S 17”, wręczając Elżbiecie Bieńkowskiej, wybity z okazji 700 – lecia miasta, medal z imienną dedykacją.

II LO