Spotkanie z mistrzem

Marcin Prus – siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski, odwiedził Szkołę Podstawową nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie. W czwartek 28 września spotkał się z uczniami i opowiedział im o swojej drodze do kariery. – Za wszystko, co osiągnąłem, zapłaciłem jedynie swoimi chęciami – mówił.

Spotkanie to wynik programu profilaktyczno – motywacyjnego w ramach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych (SOS). To ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki , skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki. SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.

Jak to się stało, że wybór padł na szkołę w Lubartowie? – Imię naszego miasta nie było obce panu Marcinowi Prusowi, a to z powodu naszych wyjazdów na mecze siatkówki. Dlatego wybrał właśnie naszą szkołę spośród wielu innych do wyboru – mówi Marian Bober, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie.

Uczniowie żywo reagowali na słowa mistrza. Widać było zainteresowanie tematem kariery w sporcie. Marcin Prus zaskoczył swoim prostym i zarazem umiejętnym przekazem chociażby korzyści ze słuchania rodziców i nauczycieli. – Jeśli mówią wam – wiążcie porządnie sznurówki, to nie dla waszej udręki, tylko dla waszego bezpieczeństwa. Nie spóźniajcie się na lekcje, bo to nic innego jak brak szacunku dla innych – przekonywał. Mistrz zaprezentował uczniom swoją koszulkę reprezentacji Polski, o której posiadaniu marzył od dziecka. Najwięcej emocji wzbudził wspólny trening siatkówki na sali gimnastycznej.

Marcin Prus rozpoczął karierę sportową w rodzinnym mieście jako wychowanej SKS Starogard Gdański. Następnie grał w SMS PZPS Rzeszów, a później w Mostostalu-Azoty. Występował w reprezentacji Polski w latach 1997 – 2001 i rozegrał 97 spotkań. Obecnie, po zakończeniu kariery współpracuje z radiem i telewizją, jest twórcą artykułów sportowych o tematyce siatkarskiej. Zaczynał w Telewizji Polskiej jako komentator spotkań siatkarskich, współpracownik telewizji Polsat, jako reporter spotkań reprezentacji oraz wydarzeń ligowych. W 2013 roku siatkarz wydał autobiografię „Wszystkie barwy siatkówki”.

Aleksandra Jędryszka