Spotkanie z teatrem niezależnym w II LO
4 kwietnia odbyło się spotkanie z autorką wystawy, którą od kilku tygodni możemy oglądać w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie. Pani Małgorzata Choma – Jusińska – pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przeprowadziła wykład na temat działalności teatru niezależnego w okresie PRL.
Teatr niezależny obejmował przedsięwzięcia, które podejmowały tematy inne niż te narzucane przez państwo. Miał na celu prowokowanie dyskusji. Jedną z głównych gałęzi teatru niezależnego były teatry studenckie, które w latach siedemdziesiątych XX wieku działały przy prawie każdym ośrodku akademickim. Wiele znaczących grup teatralnych działało w Lublinie. Były to na przykład Teatr Grupa Chwilowa, Teatr Scena Plastyczna KUL i Teatr Provisorium. Metody wykorzystywane przez poszczególne grupy były różne. Teatr Sceny Plastycznej KUL był teatrem niemym. Najważniejsza rolę w przedstawieniach odgrywały muzyka, gesty i kolory. Teatr Provisorium stawiał na zacieranie granicy między aktorem a widzem. Podstawą było tam słowo, a przedstawienia charakteryzowały się niewielką ilością rekwizytów i ubogą scenografią. Za koniec działalności teatrów niezależnych uważa się utworzenie Solidarności.
W latach osiemdziesiątych, czyli w czasach stanu wojennego, wielu aktorów przestało udzielać się w oficjalnych mediach państwowych. Ci, którzy stracili pracę w teatrach państwowych. rozpoczęli własną działalność teatralną. Przedstawienia odbywały się w pomieszczeniach przykościelnych. Sztuka stała się dzięki temu ogólnodostępna.
Spotkanie zorganizowała pani Barbara Kukier. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: IC, ID, IG i IIC.
Ewa Fiutka