Sylwetki nagrodzonych przez burmistrza – cz. 2

Przedstawiamy drugą część sylwetek osób, które otrzymały Nagrody Burmistrza Miasta Lubartów:

 

W DZIEDZINIE – DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA

Przemysław Aftyka – trener piłki nożnej, pracę trenerską rozpoczął w 2000 roku w Lewarcie Lubartów. Od początku w jego przygodzie z trenowaniem miał pod opieką dwie, a czasem trzy grupy treningowe. W swojej pracy trenerskiej związany był i jest przede wszystkim z drużynami z Lubartowa. Prowadził młodzieżowe zespoły Lewartu Lubartów, MOSiR-u Lubartów i Orlika Lubartów. Trenował również drużyny z powiatu lubartowskiego: Polesie Kock, Perłę Rokitno i GKS Niedźwiadę. Łączna liczba trenowanych przez niego zawodników to około 350. Od sezonu 2020/2021 Pan Aftyka jest trenerem drugiej drużyny seniorskiej Lewartu Lubartów występującej w „B” Klasie oraz zespołu Trampkarzy Młodszych Orlika Lubartów występujących na drugim poziomie Ligi Wojewódzkiej. Drużyna ta zanotowała awans do najlepszej ósemki w województwie lubelskim. Dużym sukcesem jest to, że podopieczni Pana Aftyki powoływani są regularnie do kadry wojewódzkiej na mecze reprezentacji. Nagrodzony był zawodnikiem piłki nożnej – w barwach LEWARTU grał przez 7 sezonów w latach 1992 – 1999 w grupach juniorskich oraz w seniorach.

Dawid Pożak – zawodnik III – ligowej drużyny piłkarskiej MKS LEWART Lubartów. Wychowanek LEWARTU jako najmłodszy piłkarz w historii Klubu zapracował sobie w sezonie 2011/2012 na transfer do klubu wyższej ligi – WISŁA Puławy. Podczas pobytu w WIŚLE rozegrał 147 meczów na poziomie II i I ligi zdobywając w nich 11 bramek. Po siedmiu sezonach w Puławach Dawid przeniósł się do MOTORU Lublin, gdzie zaliczył 20 meczów. Kolejnym krokiem zawodnika był powrót do macierzystego klubu LEWART i wraz z drużyną awans do III ligi. Obecnie Dawid Pożak jest kluczowym zawodnikiem drużyny i asystentem pierwszego trenera. Jednocześnie rozpoczął prace z młodzieżą w MOSiR Lubartów.

Adrian Wójcicki – zawodnik III – ligowej drużyny piłkarskiej MKS LEWART Lubartów. Jest młodym, utalentowanym bramkarzem, który zdobywał doświadczenie w takich klubach, jak : STAL Mielec (1 sezon), ORLĘTA Radzyń Podlaski (2 sezony) i AVIA Świdnik (2 sezony. Mimo rozegrania niepełnego sezonu Adrian Wójcicki znacznie przyczynił się do wywalczenia awansu MKS LEWART do III ligi oraz awansu do ½ finału Pucharu Polski na szczeblu Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Dziś jest bardzo mocnym punktem III – ligowej drużyny.

Norbert Jóźwiak – czołowy zawodnik I – ligowej drużyny tenisa stołowego MKS LEWART AGS Lubartów. Jest wychowankiem lubartowskiego klubu. Niejednokrotnie zwyciężał w wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych. Srebrny medalista Mistrzostw Województwa Lubelskiego Seniorów grze podwójnej i brązowy medalista w grze mieszanej. Podczas rozgrywek II ligi w sezonie 2019/2020 Norbert był najskuteczniejszym zawodnikiem i zdobywca największej liczby punktów. Na sali treningowej bardzo zaangażowany zarówno w doskonalenie własnych umiejętności, jak i w pomoc trenerom przy szkoleniu młodzieży i dzieci.

 Łukasz Drzewiecki – trenuje tenis stołowy od 10 lat. Jest czołowym zawodnikiem województwa lubelskiego w kategorii młodzieżowców i seniorów. W roku 2020 największym sukcesem zawodnika było zdobycie III miejsca w ogólnopolskiej edycji zawodów akademickich „Z SKS do AZS” rozegranych w Warszawie. Brązowy medalista Mistrzostw Województwa Lubelskiego Seniorów w grze podwójnej. Razem z drużyną MKS LEWART AGS Lubartów awansował do I ligi rozgrywek tenisa stołowego i jest jej podstawowym zawodnikiem. Na treningach służy pomocą jako sparingpartner młodszym tenisistom.

 Miejskie Koło Turystyki Rowerowej RELAKS powstało 25 lat temu, obecnie liczy 111 członków, ma charakter ponadlokalny. Od początku misją stowarzyszenia jest promowanie zdrowego trybu życia wśród mieszkańców różnych grup wiekowych. Koronną dyscypliną RELAKSU jest turystyka rowerowa. Organizuje przede wszystkim rajdy rowerowe w najbliższych okolicach, na terenie województwa, Polski oraz za granicą. Oprócz tego zaprasza mieszkańców miasta na : turnieje siatkarskie, badmintona, rowerowe tory przeszkód, propaguje bieganie i nordic walking. Najbardziej znane cykliczne imprezy RELAKSU to : „Powitanie Wiosny”, „Rowerowe Majówki” czy „Roztocze dla aktywnych seniorów”. Przez 11 lat stowarzyszenie było oficjalnym współorganizatorem i promotorem w kraju i za granicą Święta Roweru. RELAKS

Młodzieżowy Klub Sportowy LUBARTÓW – klub powstał w roku 1992 , jego założycielem był Tomasz Adamczyk – zawodnik Taekwon-do, potem trener, którym jest do dziś. Panu Tomaszowi pomaga dziś syn – Jakub. Najważniejsze osiągniecia zawodników MKS LUBARTÓW:

– Mistrzostwo Świata Taekwondo ITF

– Kilkadziesiąt Medalistów Mistrzostw Polski Taekwondo ITF

– Mistrzostwo Europy mieszanych sztuk walki MMA w r. 2019 i 2020

– V- Ce Mistrzostwo Polski MMA w r. 2019 i  2015

– Zdobycie Pucharu Polski w mieszanych sztukach walki MMA w r. 2017

MKS LUBARTÓW organizuje imprezy sportowe dla lokalnej społeczności;  od dwóch lat jest to ciekawe  wydarzenie sportowo – kulturalne „Lubartowski Dzień Sportu”. W roku 2020  zorganizował Turnieju Streetballa o Puchar Burmistrza Miasta Lubartów. Od 2019 roku Klub rozszerzył działalność i wprowadził nowe zajęcia sportowe: PowerKids dla dzieci , boks oraz sekcję biegową, a w roku bieżącym rozpoczął się nabór do zajęć:  Total Body Fitness, Zumba, Dance Kids, MMA sekcja Kobiet, MMA sekcja Juniorska.

Klub Pływacki SWIM TEAM LUBARTÓW powstał w styczniu 2020 po likwidacji Lubartowskiego Klubu Pływackiego SKALAR. Założyli go instruktorzy pływania Iwona Tarkowska i Karol Sagan. Jest drużyną pływacką składającą się z trenerów, instruktorów pływania i dzieci. W roku 2015 rozpoczęto współpracę z Lubelskim Okręgowym Związkiem Pływackim polegającą na prowadzeniu darmowych zajęć z pływania dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych miasta Lubartów. Klub (wcześniej jako SKALAR) był organizatorem kilku edycji Charytatywnego Maratonu Pływackiego „Pływamy dla….” , który z roku na rok cieszył się coraz większą popularnością. Podopieczni SWIM TEAM zajmują czołowe miejsca w zawodach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej, są to m.in. Kaja Wróblewska, Michalina Pożarowszczyk, Oliwier Marzec czy Karol Mika. Trenerzy klubu współpracują z innymi lubartowskimi organizacjami pozarządowymi, prowadzą np. zajęcia z gimnastyki i usprawniania w wodzie dla niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji STELLA im. Agaty Orłowskiej.

 

 W DZIEDZINIE – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

WOLCO Sp. z o.o. to firma z wieloletnią tradycją, specjalizująca się w produkcji specjalistycznych drutów stalowych. Obecnie jest jedynym w Polsce producentem drutów stalowych do koletowania gwoździ oraz drutów mosiężnych do elektrodrążenia metali EDM. Na terenie Lubartowa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro – Park Mielec, Podstrefa Lubartów, powstało Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy zajmujące się testowaniem nowych innowacyjnych technologii. Jego praca pozwala na wyeliminowanie wad materiałowych, jak również odpowiednie zaplanowanie dalszego procesu produkcyjnego. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra pracownicza, wysoka jakość świadczonych usług to główne atuty firmy. Swoje usługi realizuję terminowo z należytą starannością i w trosce o środowisko naturalne. Firma Wolco chętnie wspiera lokalne inicjatywy społeczne, integrujące mieszkańców. Prezesem Zarządu jest Pan Grzegorz Wolski.

ARDENY Sp. z o.o. – Operator Sklepu BRICOMARCHE, który jest nowoczesnym marketem remontowo-budowlanym, posiadającym w ofercie kilkanaście tysięcy pozycji produktowych w asortymencie m.in. narzędzi i elektronarzędzi, materiałów wykończeniowych, farb, chemii gospodarczej, mebli czy motoryzacji. Dzięki temu klienci sklepu mogą w jednym miejscu i w dogodnym czasie dokonywać zakupów wielu niezbędnych produktów. W sklepie zatrudnionych jest 25 osób i – co ważne – wszyscy pracownicy zatrudnieni są na umowy o pracę. Pan Arkadiusz Zapora – Prezes Firmy był w roku 2019 głównym pomysłodawcą konkursu „Fantastyczna Bombka”, w którym dzieci z lubartowskich przedszkoli i szkół ozdabiały bombki styropianowe przekazane przez BRICOMARCHE. Na zwycięzców czekały nagrody ufundowane przez Firmę, a bombki zawisły na choinkach podczas Lubartowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2019. Firma ARDENY włącza się w pomoc finansową i rzeczową dla stowarzyszeń i organizacji naszego miasta (m.in. Klub Abstynenta NADZIEJA czy Schronisko dla bezdomnych zwierząt).

OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW WIESŁAW OSIOR – w ubiegłym roku firma obchodziła 30 – lecie istnienia na naszym rynku. Pan Osior wykształcił wielu kierowców, którzy dzięki nabytym umiejętnościom przyczynili się do rozwoju własnego, ale też jako zawodowi kierowcy rozwinęli inne lokalne przedsiębiorstwa. OSK OSIOR ma jeden z najwyższych w województwie lubelskim wskaźnik zdawalności. Kursanci bardzo chwalą umiejętności i sposób przekazywania wiedzy przez instruktorów Ośrodka. Firma włącza się – jako sponsor i współorganizator – w wiele inicjatyw charytatywnych w naszym mieście.

FIRMA HANDLOWA MAZPOL Hurtownia Artykułów Spożywczych i Nabiału –właściciel Grzegorz Mazuś – firma działa na lubartowskim rynku od 30 lat. Może pochwalić się doskonałymi wynikami i wkładem w rozwój rynku pracy na terenie Lubartowa. Biorąc pod uwagę rok założenia firmy należy zauważyć, iż przedsiębiorstwo przetrwało niełatwe okresy transformacji gospodarczych . MAZPOL często i chętnie włącza się w pomoc i sponsoring przy organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Przekazuje artykuły spożywcze i słodycze na turnieje sportowe, m.in. dla Miejskiego Klubu Sportowego LEWART.

W DZIEDZINIE – PROMOCJA MIASTA

Małgorzata Wronowska artysta plastyk, założycielka Pracowni Plastycznej dla dzieci i młodzieży „Art-Chata” w Lubartowie. Pani Małgorzata od 10 lat edukuje artystycznie pokolenia lubartowian – od kilkuletnich dzieci po ich dziadków. Jest autorką wielu dzieł ukazujących miasto rodu Sanguszków – jej prace są autorskimi wizytówkami Lubartowa. Prace Pani Małgorzaty można zobaczyć nie tylko w Lubartowie. Jest ona autorką wystroju wnętrz w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Warto wymienić tutaj wyjątkową, piękną w swym wyrazie kaplicę w całości zaprojektowaną i wykonaną przez Panią Małgorzatę w Kościele  Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie, czyli na tzw. Poczekajce. Małgorzata Wronowska jest też autorką prac plastycznych zdobiących wnętrza kościoła prowadzonego przez lubelskich misjonarzy pracujących w Ameryce Południowej. Jej prace znajdują się w kościele św. Wincentego Ferreriusza, w parafii ks. Tomasza Bartmańskiego, w Andoas, w Ekwadorze. Artystka jest także autorką prac zdobiących Bazylikę św. Anny w Lubartowie – są to szopki Bożonarodzeniowe oraz instalacje Grobu Pańskiego, które są dziełami sztuki podziwianymi nie tylko w Lubartowie, ale też daleko poza jego granicami. Swoje prace Pani Małgorzata wykonuje z wielkim zaangażowaniem, często bezinteresownie poświęcając czas i talent. Pani Małgorzata angażuje się społecznie w wiele przedsięwzięć o charakterze społecznym, a także kulturalnym. Uczestniczyła w organizacji Lubartowskiego Annowania, Półmaratonu Lubartowskiego, Akcji charytatywnych podczas Kapucynaliów czy Pikniku Motocyklowego w Lubartowie.

Martyna Massalska – śpiewa od wielu lat. Bierze udział w większości imprez organizowanych przez Lubartowski Ośrodek Kultury, m.in. w ANNOWANIU, czy w Festynach z okazji DNI LUBARTOWA. Uczestniczka konkursów wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć ostatnich lat należą:

– czerwiec 2017 r. – finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi,

– październik 2017 r. – na zaproszenie Domu Rosyjskiego przy Ambasadzie Rosyjskiej zaśpiewała w Finale Konkursu Piosenki „Mamina Płastinka” w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie,

– kwiecień 2018 r. – II miejsce w Finale Konkursu Piosenki „Z czarnego krążka” w Pionkach

– czerwiec 2019 r. – Finał Piosenki Polskiej lat 60 i 70 w Wyszkowie,

– styczeń 2020 r. – wyjazd do Szkocji  na zaproszenie Polskiej Szkoły Sobotniej w Perth,

– maj 2020 r. – ponowne zaproszenie do Szkocji na spotkanie z Ambasadorem RP (wyjazd odwołano z powodu pandemii)

Piotr Opolski – od wielu lat propaguje w naszym mieście dyscyplinę sportową jaką są szachy. Organizowane i inicjowane przez niego imprezy szachowe cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców miasta i osób przybywających tutaj z województwa i całego kraju. Jedną z najważniejszych inicjatyw Piotra Opolskiego jest organizacja Międzynarodowego Turnieju Szachowego – Memoriału Ryszarda Czermińskiego. Impreza stała się jednym z najważniejszych wydarzeń promocyjnych naszego miasta. Pan Opolski wraz z innymi członkami Lubartowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego sprawili, że coraz więcej dzieci i młodzieży uprawia szachy. Wielu z nich występuje z sukcesami w zawodach rangi wojewódzkiej i krajowej przyczyniając się do promocji naszego miasta. Najnowszym projektem, w jaki zaangażował się Piotr jest projekt „LUKS-usowi Biegacze”, dzięki któremu znaczna liczba osób zaczyna doceniać bieganie rekreacyjne.

 Rafał Eret – artysta malarz, absolwent wydziału malarstwa, rysunku i grafiki Akademii w Amsterdamie. Zajmuje się malarstwem sztalugowy, okazjonalnie także landartem. Współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej WIRYDARZ w Lublinie. Tworzy i organizuje wystawy w różnych miastach Polski (m.in. w Płocku, Chorzowie uczestniczy w plenerach malarskich krajowych i zagranicznych. Wiele razy Pan Rafał podkreśla, że pochodzi z Lubartowa oraz że jest to dobre miejsce do życia. Miasto i okolice oraz bliskość przyrody są inspiracją dla jego twórczości . Jedna z wystaw Rafała Ereta   „Od zmierzchu po świt” była nominowana do tytułu Wydarzenie Kultury 2013 w Lublinie. Prace malarza znajdują się w kolekcjach na terenie Polski i poza jej granicami.

Marcin Wronowski – Zawodnik sekcji taekwon-do ITF MKS LEWART AGS. Sport uprawia od ponad 20 lat, wychowanek i jeden z najbardziej utytułowanych lubartowskich taekwon- deków. Od roku 2005 członek kadry narodowej. Najważniejsze sukcesy zawodnika:* Drużynowe MISTRZOSTWA EUROPY : tytuł Mistrza Europy: 2008, 2013, 2016* MISTRZOSTWA POLSKI – 18 razy tytuł Mistrza Polski w układach i walkach* PUCHAR EUROPY:  indywidualnie:  I miejsce w r. 2005  oraz w r. 2017,* PUCHAR ŚWIATA : indywidualnie: I miejsce w r. 2008, II miejsce w r. 2010. Oprócz profesjonalnego uprawiania taekwon-do Marcin Wronowski uprawia biegi – bierze udział m.in. w lubartowskim Półmaratonie „Bez Granic”, Biegach „Pokój i Dobro.

Zuzanna Gadzała –  zawodniczka Taekwon-do MKS LEWART AGS, trenuje od 2008 roku pod okiem Jerzego Jeduta. Już na początku swojej przygody ze sportem zdobywała złote medale i tytuły najlepszej zawodniczki Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Trzyletni okres w kategorii juniorów młodszych, to kolejny czas zdobywania złotych i srebrnych medali – tym razem już mistrzostw Polski – głównie w technikach specjalnych i w walkach.  Rok 2013 to złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów rozegranych w Hiszpanii. Rok później w Mistrzostwach Europy Juniorów Zuzia wygrała konkurencję walk w kat. – 60 kg oraz konkurencję technik specjalnych. W rozegranych we Włoszech w roku 2015 Mistrzostwach Świata po raz pierwszy w imprezie takiej rangi zdobyła tytuł indywidualnej mistrzyni świata w walkach w kat. – 60 kg. Kolejne lata to kolejne medale na arenie krajowej, ale już w kategorii seniorów. W końcówce roku 2019 w Mistrzostwach Europy, które rozegrano w Sarajewie w walkach w kategorii – 68 kg zawodniczka zdobyła swój pierwszy indywidualny medal mistrzostw Europy seniorów. Był to medal brązowy. W tym roku z powodu  sytuacji związanej z pandemią  zaplanowane na kwiecień mistrzostwa Europy seniorów w Bratysławie nie odbyły się. W Polsce udało się rozegrać XXXIII Mistrzostwa Polski Seniorów. Zuzanna Gadzała zaprezentowała się w nich bardzo dobrze zdobywając złoty medal w indywidualnych walkach w kat. – 68 kg oraz brązowy medal w technikach specjalnych.