W dziale | Fakty

Turniej o bezpieczeństwie w Gimnazjum nr 2

Opublikowany 03.02.2017

W Gimnazjum nr 2 w Lubartowie był finał turnieju Bezpieczeństwo – lubię to!.

Działania związane z bezpieczeństwem uczniów są dla nas szczególnie ważne. Od kilku lat gościmy specjalistę ds. nieletnich, a w ubiegłym roku uzyskaliśmy tytuł bezpiecznej szkoły. Tym razem, w dniu 2 lutego uczniowie Gimnazjum nr 2 wzięli udział w finale turnieju „Bezpieczeństwo – lubię to!”. Na zaproszenie organizatorów gościnnie w spotkaniu wziął udział aspirant sztabowy Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie – pan Grzegorz Mazuś, który przeprowadził dla uczniów prelekcję pt. „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy”.

Podczas spotkania z policjantem uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich. Dowiedzieli się również więcej na temat właściwych zachowań zwiększających bezpieczeństwo własne oraz innych. Uczniowie poznali między innymi zagrożenia spowodowane używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zagrożenia związane z Internetem, użytkowaniem pojazdów, czy stosowaniem przemocy. Policjant wspólnie z młodzieżą omawiał jak unikać podbramkowych sytuacji.

Uczniowie pozytywnie odebrali również film „Domówka”, ukazujący konsekwencje dobrych i złych  wyborów młodych ludzi, który przedstawił nasz gość. Film przede wszystkim ukazuje zagrożenia związane ze spożyciem alkoholu oraz nękaniem, zastraszaniem i rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji w Internecie. Pan aspirant omówił właściwe zachowania, podkreślając przy tym jak ważna jest reakcja otoczenia, a szczególnie grupy rówieśniczej. Udzielał również szczegółowych odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania, obrazując je przykładami z życia codziennego.

Podsumowując spotkanie pan aspirant wyraził nadzieję, że gimnazjaliści z „Dwójki” przeżyją swoje życie z tzw. czystą kartoteką, bez popełniania czynów karalnych.

Po prelekcji odbył się finał turnieju, w którym wzięło udział 12 uczniów. Zwycięzcą turnieju został Krzysztof Włosek z klasy Ia. Drugie miejsce zajął Karol Dzięgielewski z klasy IIIb, a trzecie Maciej Miękina z klasy IIa.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie oraz PZU Oddział w Lubartowie.

Joanna Pilarczyk

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7026).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.