W dziale | Fakty

Upamiętnią bohaterów w centrum miasta

Opublikowany 14.01.2014

Jeszcze w tym roku na Placu Piłsudskiego w Lubartowie ma stanąć pomnik Armii Krajowej. Jego projekt został przedstawiony 9 stycznia na spotkaniu w kinie Lewart.

PIC_0008Honorowy Komitet Upamiętnienia Armii Krajowej w Lubartowie chce uczcić 70 rocznicę akcji „Burza”, podczas której doszło do wyzwolenia Lubartowa. Rocznica ta wypada właśnie w tym roku.

– Pamięć o AK znajdzie swój praktyczny wymiar w postaci pomnika – mówił podczas spotkania Zbigniew Kulesza, członek Honorowego Komitetu Upamiętniającego Armię Krajową w Lubartowie. – Nasza inicjatywa w założeniu ma łączyć, a nie dzielić lubartowską społeczność. Mamy wyrazy poparcia żyjących żołnierzy AK i rodzin tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Napływają do nas też słowa poparcia od instytucji państwowych i społecznych, od radnych miasta Lubartów – dodał.

Jak podkreślił Zbigniew Kulesza, środki na budowę pomnika nie będą pochodziły z budżetu miasta, lecz od darczyńców. Jego projekt jako dar dla komitetu stworzył Jerzy Kiełczewski.

Pomnik o wysokości 5,5 m będzie miał formę obelisku. Zostanie wykonany z kamienia strzegomskiego, pojawią się też elementy kamienia szwedzkiego.

Zgodę na wzniesienie pomnika ma teraz wydać Rada Miasta Lubartów. Prośba o pozwolenie na jego budowę w centrum została złożona podczas spotkania na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Lubartów, Antoniego Czopa.

Spotkanie miało charakter publicznej debaty. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, radni, przedstawiciele środowisk kombatanckich, instytucji miejskich oraz stowarzyszeń działających w naszym mieście, a także Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki.

Przypomnijmy, że w budżecie miasta na 2014 rok zaplanowano modernizację Placu Piłsudskiego. Będzie tam nowa nawierzchnia, odwodnienie, pojawią się także ławki. Plac zostanie oświetlony.

 KW, foto: R.Ozonek

Film z prezentacji pomnika jest dostępny pod linkiem:

PREZENTACJA POMNIKA

      PIC_0123_filtered PIC_0008 foto_Katarzyna_Wójcik_tyl_pomnika DSC_7582 DSC_7573 PIC_0159_filtered pomnik spotkanie1 PIC_0129_filtered

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6754).


Skontaktuj się z autorem

Komentarze do artykułu (1)

  1. ZYX:

    Dobrze! W Lubartowie brakuje takiego miejsca. Wydarzenie wyzwolenia miasta przez AK też warte jest upamiętnienia w takiej formie.

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.