W dziale | Fakty

Warsztaty dla licealistów

Opublikowany 19.12.2016

13 grudnia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie z klas z rozszerzeniem z geografii brali udział w warsztatach na temat analizy wysokości zabudowy, która może służyć celom ochrony krajobrazowej i planowania przestrzennego. Zajęcia zostały przeprowadzone przez członków SKNG GeoIT UMCS: Piotra Żydka, Paulinę Deryło, Annę Wietrzyk, Mateusza Kamińskiego i absolwentkę II LO Justynę Kobyłkę.

Każdy uczestnik warsztatów miał za zadanie umiejscowić na mapie topograficznej miasta budynek swojej firmy. Kształt i wysokość budynku były dowolne. Następnie z pomocą programu Shapefile otrzymaliśmy analizę wysokości budynków i mogliśmy dowiedzieć się, jak nasz budynek będzie widoczny wśród innych zabudowań. Wynik analizy był trójwymiarowy, dzięki czemu mogliśmy oglądać go pod różnym kątem. Metoda ta pozwala pogodzić interesy inwestorów przy jednoczesnym zachowaniu walorów krajobrazowych oraz pomaga w wyborze najkorzystniejszego obszaru do przyszłej zabudowy pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, jak i przede wszystkim wizualnej.

Warsztaty w ciekawy sposób pokazały uczniom, czym zajmuje się geoinformatyka, a prowadzący zajęcia chętnie udzielali rad oraz zachęcali do korzystania z osiągnięć techniki przy jednoczesnym wykorzystaniu tradycyjnych map.

Spotkanie zorganizowały p. Katarzyna Płaszczewska i p. Elżbieta Mizio.

Materiał: II LO

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7930).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.