W dziale | Fakty, Kultura

Węgrzy w Lubartowie

Opublikowany 27.07.2012

Po raz kolejny do Lubartowa przyjechała młodzież z partnerskiego miasta Hajdudorog


 Przez tydzień pobytu  grupa młodzieży i opiekunów z Hajdudorog brała udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez Urząd Miasta w Lubartowie. Zakwaterowani byli w ośrodku Wodnik w Firleju.

Od 9 do 18 lipca czterdziestu trzech gości z naszego partnerskiego miasta korzystało z  rowerów wodnych i kąpieli w jeziorze Firlej. We wtorek 10 lipca spotkali się z burmistrzem Lubartowa, Januszem Bodziackim, który zrobił im niespodziankę w postaci pucharków lodów. Podczas pobytu Węgrzy odwiedzili Muzeum Regionalne w Lubartowie, Muzeum w Kozłówce, uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Na szkle malowane”, które prowadziła Małgorzata Wronowska. Rozegrali również mecz towarzyski na Orliku z drużyną parafii św. Anny z Lubartowa. W czwartek zwiedzali Warszawę. W piątek młodzież spotkała się z uczniami miejskich gimnazjów. W sobotę zwiedzała Stare Miasto w Lublinie, Krakowskie Przedmieście oraz Majdanek. Wzięli udział w rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez Kamila Zydlewskiego. W niedzielę uczestniczyli we mszy świętej, w Bazylice św. Anny.

– Ponieważ dwoje dzieci z Hajdudorog miało urodziny, a dodatkowo dwa małżeństwa opiekunów obchodziły jubileusz małżeństwa, wpadliśmy na pomysł, aby zrobić im niespodziankę. Dostali duży tort ze świeczkami przygotowany przez piekarnię „Szczygiełek”, który wzbudził powszechny zachwyt – mówi Małgorzata Kanar z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Lubartów, który organizował wszystkie sprawy związane z pobytem Węgrów. Podczas pobytu młodzi Węgrzy zwiedzili również Kazimierz Wielki i Nałęczów. Ostatniego dnia grupa z Hajdudorog oglądała pokaz Taekwondo a miłym akcentem na zakończenie ich pobytu w Lubartowie był pokaz fireshow przygotowany przez grupę Antares.

EK, (J.A.), foto: Piotr Opolski, Patryk Kuś

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7105).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.