Wieści z Kozłówki

Zostań konserwatorem!

W ubiegłym roku w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce powstawały zdjęcia do filmu edukacyjnego ,,Mój zawód – moja przyszłość” prezentującego zawód – technik renowacji elementów architektury. Materiał powstał na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, a realizowała go firma Si-Art. Film z udziałem pracowników naszego Muzeum jest dostępny pod poniższym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=HhUgRtn7rQ0

Przypomnijmy, że filmy realizowane w ramach tego projektu są wykorzystywane do celów edukacyjnych oraz jako promocja kształcenia technicznego wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Zawierają materiały zdjęciowe pokazujące pracownika danego zawodu przy pracy oraz wywiady z pracodawcą lub kierownikiem działu, w którym pracuje. Zrealizowane już filmy są zamieszczane na stronach agendy MEN – Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, a także przekazywane do szkół i punktów doradztwa zawodowego na terenie całej Polski.

Nowy tom „Muzeów-rezydencji”

Nakładem Muzeum Zamoyskich ukazała się publikacja „Muzea – rezydencje w Polsce II”. Znajdują się w niej materiały z drugiej sesji naukowej, która odbyła się w Kozłówce 18 września 2014 r. Książka zawiera 10 artykułów odnoszących się do różnych aspektów działalności muzeów, związanych z dawnymi domami historycznymi: dworami i pałacami. Artykuły odnoszą się do kondycji istniejących w nich muzeów – poczynając od uregulowania statusu prawnego tych instytucji, przez problemy konserwatorskie, tworzenie kolekcji i gromadzenie zbiorów, ich udostępnianie oraz nowatorskie sposoby edukacji muzealnej. Publikacja, opatrzona wstępem Krzysztofa Kornackiego, wieloletniego Dyrektora Muzeum, zawiera m.in. dwa bardzo interesujące teksty pracowników naszej placówki: Katarzyny Kot i Sławomira Grzechnika z Działu Zbiorów Sztuki Realizmu Socjalistycznego. Dotyczą one początków istnienia muzeum w dawnym pałacu Zamoyskich w Kozłówce (lata 1944–1955) oraz okresu działalności w tym miejscu Centralnej Składnicy Muzealnej (lata 1955–1977). Wydanie książki wsparł Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

kozłowkaPublikację już wkrótce będzie można kupić za pośrednictwem naszej strony www.

„Ugotowani” w Kozłówce

3 lutego w  Muzeum w Kozłó2-tvn4wce powstawały zdjęcia do popularnego programu kulinarnego „Ugotowani”. Ekipę TVN zaprosiła do Kozłówki Ania, członkini grupy rekonstrukcji historycznej ze Stowarzyszenia „Suchekomnaty” Chorągwi w Zawieprzycach. Jej członkowie kultywują tradycje z epoki Jana III Sobieskiego. Jaką rolę odegrała w tej opowieści Kozłówka? Zobaczcie na zdjęciach…
Premiera „Ugotowanych” z motywem pałacowym już wkrótce.