W dziale | Fakty

„Wraca dziś pamięć o tych, których nie ma…”

Opublikowany 17.09.2015

W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto w czwartek wystawę zatytułowaną „17 września 1939. Pamiętamy”. Jest ona upamiętnieniem 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę .

Dyrektor biblioteki Adam Banucha przypomniał dramat Polaków, historię związaną z represjami, wywózką na Syberię i wynarodowienie. Nawiązał także do współczesności. – Tytuł „Pamiętamy” ma pokazać nam, że obecne czasy wcale nie są lepsze, a wojny nie biorą się same z siebie i mają zawsze jakąś przyczynę – powiedział. Nakłaniał też do tego, aby weryfikować informacje, które podają media.

Gospodarz biblioteki przywitał przybyłych gości, min. Burmistrza Janusza Bodziackiego, przedstawicieli Urzędu Miasta, Marię Kozioł – Prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Mirosława Gajewskiego, wiceprezesa Banku Spółdzielczego oraz Gwardiana Klasztoru Ojców Kapucynów Dariusza Miastowskiego.

Głos zabrał burmistrz, który zachęcał do budowy postawy patriotyzmu i wierności Ojczyźnie. Kierownik biblioteki, Andrzej Rybak, opisał każdą gablotę wystawy. W pierwszej można było podziwiać ogólne dokumenty pokazujące fakty i porozumienia związane z okupacją. Kolejna gablota to obraz sytuacji politycznej w czasie II Wojny Światowej. Trzecia galeria prezentuje wydania podziemne. Publikacje, które pochodzą z tzw. drugiego obiegu. Odnaleźć tam można także nawiązania do Katynia. Następna gablota to przykłady ulotek propagandowych i wierszy, w których poeci przeciwstawiali się okupacji. Piąta pokazuje różne biuletyny, udostępnione bibliotece przez panią Marię Kozioł, nawiązujące do wydarzeń po 17 września 1939 roku. W ostatnim zbiorze ujrzymy szczegółowy opis walk zbrojnych,min.obronę miasta Grodna.

Po przemówieniach recytacją i śpiewem patriotycznych pieśni uświetnili spotkanie uczniowie Gimnazjum nr 2 w Lubartowie. Wśród słów śpiewanych dało się usłyszeć znamienne: „Wraca dziś pamięć o tych, których nie ma…”.

Wystawa będzie czynna do połowy października. Dyrektor zachęcał również, aby odwiedzać bibliotekę większymi grupami, informując o tym wcześniej telefonicznie.

Aleksandra Kaczorek

foto:PeO

Nóż w plecy - 17IX Nóż w plecy - 17IX_02 Nóż w plecy - 17IX_03 Nóż w plecy - 17IX_04 Nóż w plecy - 17IX_05 Nóż w plecy - 17IX_06 Nóż w plecy - 17IX_07 Nóż w plecy - 17IX_08 Nóż w plecy - 17IX_09 Nóż w plecy - 17IX_10 Nóż w plecy - 17IX_11 Nóż w plecy - 17IX_12 Nóż w plecy - 17IX_13 Nóż w plecy - 17IX_14 Nóż w plecy - 17IX_15 Nóż w plecy - 17IX_16 Nóż w plecy - 17IX_17 Nóż w plecy - 17IX_18 Nóż w plecy - 17IX_19 Nóż w plecy - 17IX_20

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7479).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.