Wykład o pięknej historii Muzeum Zamoyskich

Wieloletni dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Krzysztof Kornacki, wygłosił wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubartowie.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Uniwersytetu w dniu 20 lutego, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Lubartów. Licznie zgromadzonym słuchaczom wykład miał przybliżyć historię muzeum.Tematem było 70-lecie jego istnienia.
Krzysztof Kornacki został powołany na stanowisko dyrektora muzeum w 1979 roku, dwa lata po jego reaktywacji. Pozostał nim przez 35 lat. Kontynuował idee swojej poprzedniczki Ireny Paszyn, która chciała przywrócić dawną świetność popadającemu w ruinę zespołowi pałacowo-parkowemu. Niestety nie dokończyła dzieła, gdyż jak wspomniał w anegdocie dyrektor Kornacki, „wykończyła ją miejscowa ludność”. Podczas jego kadencji poddano kapitalnemu remontowi wszystkie budynki wchodzące w skład obiektu. Po tej „rewolucji” w dawnej Powozowni urządzono Galerię Sztuki Socrealizmu, ze zbiorów przekazanych do kozłowieckiej składnicy. Impulsem do stworzenia galerii było duże zainteresowanie eksponatami, poprzez wykorzystanie ich w filmie pt. „Człowiek z marmuru”, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Nie jest to jedyna nakręcona w Kozłówce produkcja, były jeszcze między innymi „Biesy”, również w reżyserii Wajdy, „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Stanisława Barei, „Chopin. Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka, a także film produkcji amerykańskiej – „Aryjska para”. W listopadzie ubiegłego roku do Kozłówki zawitała nawet ekipa z Indii.
W trakcie pełnienia przez Krzysztofa Kornackiego funkcji dyrektora, muzeum w Kozłówce otrzymało wiele prestiżowych nagród, m.in. międzynarodową nagrodę Europa Nostra w 1997 r., Laur konserwatorski w 2002 r. W roku 2007 zespół pałacowo-parkowy rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został uznany za Pomnik Historii. W roku 2010 muzeum zostało Perłą Lubelszczyzny, National Geographic zaś uznało je za jeden z nowych cudów Polski. Warto dodać że dzięki Krzysztofowi Kornackiemu zespół pałacowo-parkowy stał się własnością państwową.
Po 35 pracowitych latach Krzysztof Kornacki odszedł na zasłużoną emeryturę , a jego następczynią została Anna Fic-Lazor, wieloletni, zaufany pracownik i główny konserwator.

Karolina Niemirowska, Martyna Nieliwodzka

wykład uniwersytet 3ciego wieku- Kornacki (15) kornacki