Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!

Szanowna Redakcjo

Za kilka miesięcy 5-letnie maluchy będą musiały obowiązkowo uczestniczyć w zajęciach klas zerowych, a we wrześniu 2014 dzieci 6-letnie pójdą do klasy pierwszej.

Jest to efekt forsowanej przez ministerstwo edukacji reformy obniżającej m.in. wiek szkolny. Korzyści, jakie z tego miałyby wynikać są wątpliwe, natomiast koszty duże.

Jak wynika z rozmów z psychologami i nauczycielami, większość dzieci nie jest przygotowana społecznie, psychicznie i emocjonalnie do nauki w szkole w tym wieku. To, że takie dziecko może sobie dać radę w pierwszej klasie, nie oznacza, że w klasach starszych nie będzie miało kłopotów z nauką.

Większość rodziców nie chce posyłać młodszych dzieci do szkół. Pani Minister Szumilas zwraca się do samorządów, by przekonywały rodziców o korzyściach wcześniejszej edukacji.

Jednak trudno znaleźć podstawę do takiego wniosku, bo badania, w jakim środowisku lepiej rozwijają się dzieci, Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął dopiero przed trzema miesiącami, mimo że decyzja o obniżeniu wieku szkolnego zapadła w MEN w 2008 r.

Jestem matką dwójki dzieci, z których starsze urodziło się w styczniu 2006, zaś młodsze w grudniu 2008 roku. Pomimo 35 miesięcy różnicy w ich wieku, kalendarzowo jest to już dwa lata, zaś uwzględniając fakt, iż w przypadku starszego dziecka miałam wybór i pójdzie do pierwszej klasy w wieku 7 lat, zaś młodsze dziecko tego wyboru, jak na razie nie ma i będzie musiało pójść do zerówki we wrześniu tego roku, to w szkole będą one uczyć się w dwóch kolejnych klasach, rok po roku! Jestem pedagogiem w wykształcenia i wiem, że taka różnica w tym wieku to przepaść w rozwoju dziecka.

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców 8 stycznia 2013 rozpoczęły zbieranie podpisów wnioskiem o referendum w sprawie reformy obniżającej wiek szkolny.

Docelowo potrzebnych jest 500 tys. podpisów, aby wniosek o referendum trafił do sejmu.

Zachęcam do przyłączenia się do akcji i podpisywania pod wnioskiem o referendum, jak również zachęcania innych osób do podpisu. Proponuję polecanie inicjatywy rodzinie, znajomym oraz osobom, które spotykamy w pracy, przedszkolu czy na zebraniach w szkole itd. Wniosek o referendum może podpisać każdy pełnoletni obywatel polski, który ma prawa wyborcze.

Formularz można pobrać i wydrukować ze strony www.rzecznikrodzicow.pl

Po zebraniu jak największej liczby podpisów,  formularz można wysłać na adres:

Pełnomocnik wniosku o Referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też”

Tomasz Elbanowski, ul. Kazimierza Wielkiego 31/41, 05-120 Legionowo

lub przekazać go koordynatorowi akcji w twojej okolicy (lista koordynatorów znajduje się pod poniższym adresem).

http://rzecznikrodzicow.pl/gdzie-mozna-zlozyc-podpis-pod-referendum-edukacyjnym

Teresa Majdańska

Strona akcji: www.ratujmaluchy.pl