Ogłoszenie Lubelskiej Fundacji Rozwoju

Lubelska Fundacja Rozwoju od listopada 2011 realizowała projekt skierowany do organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych z terenu województwa lubelskiego oraz ich członków, pracowników, wolontariuszy, osób poszukujących porady prawnej zainteresowanych założeniem organizacji pozarządowej pod nazwą:

„Więcej i lepiej – wsparcie organizacji pozarządowych w woj. lubelskim poprzez działalność Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych”.

W ramach projektu przedstawiciele organizacji pozarządowych otrzymali wsparcie informacyjne, szkoleniowe, doradcze, techniczne oraz tutoring – wszystkie usługi świadczone były w 6 Lokalnych CIiWOP (LCIiWOP) zlokalizowanych przy Oddziałach LFR. Lokalne Centra Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych świadczyły następujące rodzaje usług:

♦ Usługi informacyjne z zakresu m.in.: możliwości pozyskiwania środków finansowych
na działalność; dostępności oferty szkoleniowej dla organizacji pozarządowych; zakładania
i rejestracji organizacji pozarządowej;

♦ Usługi doradcze w zakresie: uregulowań prawnych dotyczących działalności organizacji pozarządowych, zarządzania finansami, księgowości, tworzenia strategii działania organizacji pozarządowej, zamówień publicznych, konkurencyjności, prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia partnerstw i współpracy między NGO z administracją publiczną, pozyskiwania nowych i aktywizowania obecnych członków, marketingu usług organizacji pozarządowych;

♦ szkolenia i warsztaty;

♦ usługi tutoringu w zakresie prawa, księgowości i zarządzania finansami organizacji pozarządowych oraz pozyskiwania środków finansowych na funkcjonowanie NGO – była to nowatorska usługa polegająca na indywidualnej pomocy tutora -specjalisty z danej dziedziny, stanowiła uzupełnienie działań informacyjnych i szkoleniowo – doradczych co pozwoliło na kompleksową pomoc organizacjom pozarządowym w ich codziennym funkcjonowaniu.

♦ Ponadto Lokalne Centra Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych były swego rodzaju Inkubatorem Aktywności Obywatelskiej („Inkubator bez ścian”) – pomagały w założeniu i rejestracji nowej organizacji pozarządowej, udostępniając lokal i sprzęt, dostarczając wsparcie merytorycznego w postaci doraźnego doradztwa, lobbingu.

W całym województwie z usług informacyjnych, szkoleń, doradztwa i tutoringu skorzystało ponad 500 organizacji pozarządowych, w szkoleniach i warsztatach wzięło udział ponad 900 osób, a w ramach działalności Inkubatora Aktywności Obywatelskiej powstały 24 nowe organizacje pozarządowe – 12 stowarzyszeń i 12 fundacji.
38 organizacji pozarządowych z terenu miasta Lubartów oraz powiatu lubartowskiego wzięło udział w projekcie. Organizacje te korzystały ze szkoleń, doradztwa, tutoringu. Dzięki wsparciu doradców powstały także trzy nowe stowarzyszenia.

Zamieszczone na stronie internetowej LFR materiały filmowe prezentujące niektóre z organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie pozwolą również zobrazować w jaki sposób dzięki udziałowi w projekcie udało się rozwiązać niektóre z problemów, z jakimi organizacje te się borykały.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego na stronie : www.lfr.lublin.pl/index.php?i=3914&d=3250&z=17

PKOLlogo