W dziale | - Polecamy -

2017 – czas rozwoju i początku dużych inwestycji w Lubartowie

Opublikowany 22.02.2018

ROZMOWA – Podsumowanie roku 2017 w Lubartowie

 

Dzięki rozwojowi Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedsiębiorcy rozpoczynają obecnie proces budowy przedsiębiorstw, tworząc kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. W 2017 roku rozpoczęło się także w Lubartowie wiele inicjatyw, inwestycji, projektów, które przyczynią się do dalszego rozwoju miasta. W rozmowie z Burmistrzem Miasta Lubartów Januszem Bodziackim podsumowujemy miniony rok.

W ubiegłym roku podpisano umowę na modernizację oczyszczalni ścieków. To obecnie najważniejsza, wielomilionowa inwestycja w Lubartowie, realizowana przez spółkę miejską. Jak wyglądały jej początki?

Po kilkuletnich przygotowaniach i uzyskaniu dużego wsparcia finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie, w maju ubiegłego roku, po przetargowym ustaleniu wykonawcy, podpisaliśmy umowę na gruntowną modernizację oczyszczalni ścieków. Zaprojektowane zostały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oczyszczania ścieków, suszenia i prasowania osadu oraz produkcji energii elektrycznej. Zgodnie z harmonogramem inwestycję o wartości ponad 66 mln brutto planujemy zakończyć w trzecim kwartale bieżącego roku. W roku ubiegłym nasza spółka – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie, również dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu, wykonała kanalizację w ciągu ulicy Krańcowej.

Ubiegły rok to także rozwój infrastruktury. Jakie inwestycje Miasto wykonało dla mieszkańców?

Realizowaliśmy w roku ubiegłym inwestycje w wielu obszarach, które ułatwią codzienne życie naszych mieszkańców. Zostały wybudowane nowe drogi Dębowa, Jesionowa, Partyzancka. Prowadziliśmy zakupy gruntów i prace dokumentacyjne na inne odcinki dróg, w tym ulicy Wschodniej oraz parkingi. Rozpoczęliśmy budowę instalacji kolektorów słonecznych fotowoltaicznych oraz wymianę pieców u mieszkańców. Na te zadania pozyskaliśmy ponad 4 mln zł dotacji. Z własnych środków miasto wsparło 47 mieszkańców przy wymianie pieców na bardziej ekologiczne. Wydatkowaliśmy prawie 120 tys. zł na nowe punkty oświetlenia ulic. Zaś w ramach Budżetu Obywatelskiego wykonany został kolejny plac zabaw i wiata nad Wieprzem. Dużym, wykonanym zadaniem inwestycyjnym z obszaru sportu jest pełnowymiarowe boisko o sztucznej nawierzchni, na które wydatkowaliśmy 3,5 mln zł. Na to zadanie pozyskaliśmy dotację z Ministerstwa Sportu w kwocie 900 tys. zł. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wraz z innymi gminami podpisaliśmy umowy na Zielony i Mobilny Lubelski Obszar Funkcjonalny, w ramach których obecnie będziemy budować ścieżki rowerowe i przebudowę parku. W grudniu natomiast podpisałem z Zarządem Województwa dwie umowy. Na modernizację placówek oświatowych, na kwotę ponad 12 mln zł oraz na gruntowną modernizację oświetlenia ulicznego w całym mieście z kwotą dotacji 2 mln zł.

Na wniosek władz Miasta powiększona została Strefa Ekonomiczna o nowe tereny…

Rzeczywiście we współpracy z Zarządem SSE Euro – Park Mielec w krótkim czasie uzyskaliśmy decyzję Rady Ministrów. Dotyczyła ona powiększenia lubartowskiej podstrefy o dwie parcele gruntów, powiększające naszą SSE o ponad 4 hektary. Z końcem ubiegłego roku dwie firmy produkcyjne uzyskały zezwolenie na działalność w Strefie, a Miasto sprzedało przedsiębiorcom powyższy grunt. Obecnie przedsiębiorcy rozpoczynają proces budowy przedsiębiorstw, tworząc kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

2017 rok to czas wdrożenia reformy oświaty w szkołach w całej Polsce. Jak przebiegała ta reforma w Lubartowie?

Po bardzo gruntownych analizach postanowiliśmy wspólnie z Radą Miasta dokonać reorganizacji oświaty poprzez włączenie gimnazjów do szkół podstawowych, a do uwolnionego przez Gimnazjum nr 2 budynku, przy ulicy Lubelskiej przeniesione zostało Liceum im. Piotra Firleja. Nasze działania związane z reformą pozwoliły również przenieść zajęcia dla najmłodszych naszych uczniów z budynku przy ul. Reja do głównego obiektu Szkoły Podstawowej nr 1. Wspólnie z dyrektorami wszystkich szkół dobrze poukładaliśmy również sprawy pracownicze.

Mieszkańcy Lubartowa, w sposób szczególny wspólnota Ojców Kapucynów przeżywali Rok Błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Samorząd Miasta Lubartów również włączył się do tych obchodów…

Na przełomie roku 2016/2017 Lubartów uczestnicząc w inauguracji obchodów w Nowym Mieście nad Pilicą, został zaproszony do współtworzenia wydarzeń Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego. Czcimy go jako wielkiego Polaka i patriotę. Założyciela licznych zgromadzeń zakonnych w czasach zaborów. Droga kapłaństwa Ojca Honorata rozpoczęła się w Lubartowie, kiedy jako młody chłopak w 1838 roku przyszedł piechotą z Warszawy do Klasztoru w Lubartowie, rozpoczynając tu nowicjat zakonny. W Lubartowie wspólnie z głównym organizatorem z Warszawy przeprowadziliśmy kilka wydarzeń, w tym czczenie Relikwii, sesję naukową, wystawę, czytanie tekstów Ojca Honorata czy koncert na Rynku naszego miasta.

W 2017 roku w Lubartowie miał miejsce jubileusz 100-lecia regionalizmu. Miał w nim swój udział nawet Prezydent RP…

Dobro każdej miejscowości, każdego miasta, tworzą ludzie na przestrzeni wieków. Nie do przecenienia jest twórcza działalność Lubartowian, którzy z inicjatywy Wandy Śliwiny w 1917 roku zgromadzili się w ramach Towarzystwa Miłośników Sztuki. Już wówczas, a potem w ciągu następnych stu lat poprzez pracę i umiłowanie lokalnej ludności Lubartowskiej Ziemi tworzyli i podtrzymywali tożsamość naszego Regionu, Naszej Małej Ojczyzny. Obecnie w Lubartowskim Towarzystwie Regionalnym społecznie działa ponad 340 osób. Działalność regionalistów lubartowskich jest bardzo bogata, a wiodący jest cykl wydawniczy Lubartów i Ziemia Lubartowska. Na co dzień organizatorem jest Zarząd Towarzystwa, któremu przewodniczy wykonując tytaniczną pracę Pani Prezes Maria Kozioł. Jej ponad 50-letnie zaangażowanie regionalne, poprzez upominek uszanował w dniu Jubileuszu Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda.

Rok 2017 przyniósł także Panu osobiste nagrody, między innymi Oskara Samorządowego.

W minionym roku trochę się działo. Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda przyznał mi Złoty Medal za służbę. Jesienią natomiast zapadła decyzja o uhonorowaniu mnie wyjątkowym wyróżnieniem. Kapituła Ligi Krajowej postanowiła o przyznaniu Nagrody im. Grzegorza Palki. W sytuacji gdy w samorządzie służę od dnia jego reaktywowania, czyli od 1990 roku, to ta nagroda sprawiła mi dużo radości i satysfakcji. „Samorządowy Oskar” wśród samorządowców i osób publicznych cieszy się wyjątkowym prestiżem.

Wśród zapowiadających się wyzwań obok programu „Mieszkanie plus” pojawił się kolejny – Maluch +. Jakie są najważniejsze plany samorządu Lubartowa na 2018 rok związane z tymi programami?

Pod koniec ubiegłego roku została ogłoszona edycja programu rządowego Maluch +. Po pozytywnej ocenie naszego wniosku w ostatnich dniach potwierdziłem przyjęcie dotacji w kwocie 1 mln 200 tys. zł. Naszym celem w ramach tego projektu jest adaptacja techniczna jednego z budynków obecnego Przedszkola nr 4 i urządzenie tam żłobka dla około 60 dzieci. Całość prac musimy zgodnie z zasadami projektu wykonać w bieżącym roku. Natomiast w odniesieniu do programu Mieszkanie + po naszym skierowaniu do powstałego jesienią 2017 r. Krajowego Zasobu Nieruchomości, projektu pierwszej umowy oczekujemy na reakcję Ministerstwa.

Pytała: Aleksandra Jędryszka

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7479).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.