W dziale | - Polecamy -, Fakty

„Golgota Jasnogórska” w lubartowskiej bazylice

Opublikowany 06.03.2016

Koncertowy poemat Ernesta Brylla usłyszeliśmy w Bazylice św. Anny. Wystąpili warszawscy artyści – Marcin Styczeń i Joanna Lewandowska. Z uśmiechami na twarzach przyjęli od publiczności brawa na stojąco, odwdzięczając się utworem na bis.

LLL_2108

Golgota Jasnogórska”, koncert na podstawie poematu napisanego przez Brylla do obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza, zabrzmiał w Lubartowie w niedzielę 6 marca. Joanna Lewandowska i Marcin Styczeń to jedni z najbardziej popularnych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Skomponowali muzykę inspirując się poematem Ernesta Brylla. W ten sposób powstała pełna refleksji forma modlitwy, składająca się z 18 części Drogi Krzyżowej – jak w cyklu Jerzego Dudy-Gracza, który namalował nie 14, lecz 18 stacji. W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska.

To niedzielne wydarzenie w okresie Wielkiego Postu zorganizowały trzy lubartowskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Alwernia” Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny oraz Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. Finansowego wsparcia udzieliło Miastao Lubartów.

Koncert prowadzili – Justyna Wereszczyńska i Krzysztof Wiącek. Ksiądz proboszcz Andrzej Majchrzak na zakończenie podziękował artystom za prawdziwą, duchową ucztę. – Dziękuję także trzem stowarzyszeniom za umożliwienie nam uczestniczenia w podniosłym wydarzeniu artystycznym. Ta Droga Krzyżowa była dla nas pięknym przeżyciem. Dziękuję Burmistrzowi Miasta Lubartów Januszowi Bodziackiemu za wsparcie finansowe Miasta Lubartów w organizacji tego koncertu – dodał. 

 

Ola Jędryszka

 

Obrazy Jerzego Dudy-Gracza „Golgota Jasnogórska”…

znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Jak na ich podstawie powstał poemat? Ernest Bryll opowiada tak: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”.

LLL_2094 LLL_2098 LLL_2113 LLL_2102 LLL_2151
LLL_2128
LLL_2142 LLL_2127

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7455).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.