Jak połączyć Lubartów ścieżkami rowerowymi?

Marek Zamana w lubartowskim UMW środę 20 kwietnia w lubartowskim magistracie z mieszkańcami spotkali się przedstawiciele firmy M&G Consulting Marketing, która wygrała przetarg na opracowanie koncepcji ścieżek rowerowych w Lubartowie. Przybliżyli koncepcję planowanych ścieżek rowerowych łączących m.in. północ z południem miasta.


Witam przede wszystkim rowerzystów. Miałem przyjemność bycia na Święcie Roweru w państwa mieście, jest to w tej chwili największy zlot w Europie – czapki z głów – rozpoczął wystąpienie prezes Marek Zamana. – Tematem koncepcji, tras i dróg rowerowych zajmuję się od 25 lat. To również moje hobby. Chcielibyśmy, aby w Państwa mieście powstała spójna sieć tras rowerowych nie zamykająca się, ale otwierająca na gminę. Pokażemy, jak ułożyć cały kręgosłup w kierunku północno-południowym i ze wschodu na zachód, jak połączyć  Kozłówkę, parki na wschodzie. Życzyłbym sobie, żeby dojechać ładną drogą do trasy rowerowej Polski Wschodniej.

Firma przeprowadziła już analizę warunków terenowych demograficznych, dokonała analizy stanu pasów drogowych, natężenie ruchu. Na podstawie konsultacji z mieszkańcami opracuje koncepcję tras rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. – Państwa uwagi będą zbierane poprzez ankiety do dnia 5 maja. Kolejnym terminem spotkania z uwzględnieniem uzasadnionych uwag będzie 5 maja, natomiast 30 maja całe opracowanie zostanie zakończone – powiedział przedstawiciel firmy.
Na spotkaniu przedstawiono podstawowe parametry infrastruktury rowerowej, których firma będzie chciała dotrzymać w ramach realizowanego projektu. Jako ciekawostkę prowadzący podał, że największą grupą użytkowników rowerów w mieście, w dni robocze, są kobiety w wieku 40-60 lat. Tak wynika z prowadzonych ankiet.

Obecny na spotkaniu burmistrz Janusz Bodziacki uzupełnił informacje o działania, jakie Miasto do tej pory poczyniło w tej materii. – Od 3 lat nasze Miasto było uczestnikiem prac przygotowawczych w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF) i tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Efektem w ramach debaty 16 gmin są dwa wynegocjowane projekty, które mają pewność finansowania. Nie będą wymagały konkursu. Są to: zielony LOF i mobilny LOF. W ramach mobilnego projektu chcemy oprzeć się na budowie przy torach kolejowych trzech parkingów. Są one planowane przy ul. Słowackiego, Lipowa i  dworcu PKP.  Chcemy pozyskać tereny od PKP wzdłuż torów, gdzie umiejscowilibyśmy trasy rowerowe – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.
Dyskusja skupiła się na problemie umieszczenia ruchu rowerowego wzdłuż  głównej arterii miasta. Pojawiła się propozycja mieszkańców, by zamiast pasów zrobić ruch rowerowo-pieszy na chodniku, na odcinku od wiaduktu do skrzyżowania z ul. Lipową. Nie wszystkim ta koncepcja się podobała, ze względu na niebezpieczeństwo kolizji na chodnikach. Kolejną kwestią było połączenie osiedla Kopernika z centrum miasta. Wykonawca zaproponował kładkę z włókien kompozytowych, gdzie dwa panele fotowoltaiczne realizują w zimie odśnieżenie budowli (podgrzewając konstrukcję). Kładka miałaby łączyć ul. Sienkiewicza ze ścieżką rowerową za torami. Odnośnie kładki dyskusję uzupełnił burmistrz informując, że miasto czeka na finał negocjacji z PKP w postaci umowy wykonania kładki pozyskanej od kolei.  Zgłoszona propozycja wprowadzenia kontra-pasu w centrum miasta została zanegowana przez projektanta. – Bardziej bym widział wprowadzenie strefy „tempo 30”, bo kontra-pasy w centrum miasta na uliczkach jednokierunkowych zmniejszyłby ilość miejsc parkowania w mieście – powiedział.

– 5 maja wybierzemy jedną z dwóch koncepcji, którą opracujemy na mapach szczegółowych – podsumował Marek Zamana. Na spotkanie przybyło ponad 30 zainteresowanych mieszkańców. Poniżej i na stronie Urzędu Miasta dostępna jest ankieta wraz z mapą i opisem wstępnej koncepcji układu komunikacji rowerowej. Miasto i wykonawca czekają na opinie mieszkańców. Ankiety można składać w biurze podawczym UM Lubartów, ewentualnie wypełniony skan lub zdjęcie ankiety przesłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected]

R.Ozonek

[Ankieta]

[Mapa koncepcja Lubartow]

[Opis koncepcji Lubartow]