Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem bez brodzika?

Prysznice typu walk-in coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych łazienkach, które czasem charakteryzują się skandynawską prostotą, a innym razem industrialnym charakterem.

Są bardzo dobrą alternatywą dla wanny i klasycznego prysznica, które nie tylko zajmują dużo miejsca, ale również utrudniają zachowanie lekkości stylizacji. Przy małej łazience poszukuje się rozwiązań praktycznych, ale również pozwalających na optyczne powiększenie przestrzeni.

Cała w bieli
Kolor biały optycznie powiększa wnętrza, jak również bardzo dobrze odnajduje się w przestrzeni łazienkowej. Kiedy połączymy go z transparentną szybą prysznicową oraz dużym lustrem nad umywalką, może się okazać, że łazienka zyska kilka dodatkowych metrów. Efekt spotęgują wielkoformatowe płytki inspirowane marmurem, które ułożymy na podłodze i ścianie. Rozświetlimy je złotymi dodatkami, jak rama okrągłego lustra, zestaw prysznicowy i uchwyty przy szafkach. Jeżeli chodzi o meble, to stawiamy na lekką wiszącą szafkę z białym frontem pod okrągłą umywalkę oraz zabudowę, w której ukryjemy pralkę i środki czystości.
Wyraźny podział na strefy
Prysznic bez brodzika składa się jedynie z transparentnej szyby, odpływu w podłodze i zestawu prysznicowego. Szyba świetnie sprawdza się w roli ścianki, oddzielającej strefę kąpielową oraz pielęgnacyjną z umywalką. Aby wyróżnić poszczególne obszary, pod prysznicem układamy płytki w jasnym kolorze inspirowanym naturalnym betonem, a pozostałe ściany pokrywamy wykorzystując płytki patchwork. Umywalka znajduje się na szafce z drewnianym blatem i frontami, które bardzo dobrze współgrają z drewnianą ramą lustra. Toaletę i pralkę ustawiamy na jednej ścianie, tworząc zabudowę w białym kolorze, w której ukrywamy pralkę ze środkami czystości oraz stelaż WC.
Maksymalnie wykorzystana przestrzeń
Szklana szyba nie tylko chroni przed wydostaniem się wody poza obszar prysznica, ale również może być dodatkową ścianą, przy której ustawimy kolejny niezbędny element, jakiego nie może zabraknąć w łazience. Na jednej krótkiej ścianie wykonujemy prysznic, pod którym bardzo praktycznym rozwiązaniem będą półki z płytek z przeznaczeniem na kosmetyki. Przy szklanej ściance ustawiamy WC, które w żaden sposób nie ogranicza korzystania z prysznica. W ten sposób minimalizujemy wolną przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Narożnik możemy wykorzystać do stworzenia zabudowy, która będzie łączyła kilka funkcji. Znajdzie się w niej wysoka szafka na kosmetyki oraz blat, na którym umieścimy umywalkę, a pod nim pralkę. W ten sposób wykorzystaliśmy wszystkie ściany, zachowując wszystkie zasady ergonomii.
Prysznic we wnęce
Rozwiązanie walk-in można wykorzystać wszędzie, ponieważ nie ogranicza nas wielkość brodzika. Szklane ściany są dostępne w różnych rozmiarach, a także istnieje możliwość ich wykonania na zamówienie. Dzięki temu możemy na prysznic poświęcić wnękę w łazience, na którą wcześniej brakowało nam pomysłów.
Problemem małej łazienki nie jest jej metraż, a niewłaściwe zaplanowanie przestrzeni. Wystarczą 2m2, aby zaaranżować funkcjonalną łazienkę, wykorzystując w niej prysznic bez brodzika, jasne kolory i zabudowę z szafkami, umywalką i pralką.