Przebudowa parku na półmetku

Prace przy rewitalizacji parku miejskiego idą pełną parą. Wykonano już połowę zaplanowanych robót. Zgodnie z projektem potrwają one do jesieni.

Inwestycja realizowana przez Miasto ruszyła pod koniec sierpnia 2019 roku. – Prace idą zgodnie z planem, są już na półmetku. Pomimo trudnej sytuacji wywołanej epidemią, nadal są kontynuowane – mówi Piotr Turowski, naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM. – Wykonano zabiegi pielęgnacyjne drzew, część z nich usunięto. Pojawiły się nowe nasadzenia. Ta część prac była bardzo czasochłonna Dno stawu zostało oczyszczone, a brzeg umocniony i zabezpieczony. Wykonano też część prac związanych z elektryką i systemem nawadniania. Wyznaczono nowe alejki, a od strony ulicy Kościuszki zamontowane zostało ogrodzenie. Wzdłuż muru od strony kościoła pojawiły się wysokie trejaże na pnącza mające utworzyć zieloną ścianę – dodaje.

Projekt rewitalizacji parku w swoim założeniu ma wydobyć historyczny kontekst terenu. Łącznie zostaną wprowadzone 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny tj. paprocie czy trawy ozdobne. Architekci obecnie realizowanej koncepcji stawu oparli się między innymi o dawną, historyczną już koncepcję otwarcia widokowego na staw i dolinę Wieprza.

Zgodnie z projektem strefa salonu ogrodowego w najbliższym sąsiedztwie pałacu ma być podporządkowana osi kompozycyjnej od pałacu poprzez staw parkowy w kierunku ginącego za horyzontem krajobrazu doliny Wieprza. Likwidacja wtórnie utworzonej wyspy jest konieczna ze względu na podkreślenie charakteru stawu i jego funkcji.

Woda w stawie ma być napowietrzana przez trzy gejzery. Wymieniona będzie również nawierzchnia alejek. Te w części historycznej będą posiadały nawierzchnię mineralną, z kolei główna ścieżka parku zostanie wyłożona kostką bazaltową. Plac przy fontannie oraz schody będą wykonane z kamienia.

Rewitalizacja parku zakłada również poprawę bezpieczeństwa odwiedzających go mieszkańców. W związku z tym zmodernizowane zostanie oświetlenie i zamontowany będzie monitoring. W parku pojawi się 167 nowych latarni LED. W kolejnych etapach zostanie ustawionych 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmieci. Stanie też drewniana altana – glorieta.

W północnej części parku powstaną alejki do biegania i nordic-walking. Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2020 r.

Koszt inwestycji realizowanej w ramach projektu Zielony LOF to blisko 11 mln zł. Dzięki staraniom władz miasta udało się pozyskać dodatkowe dwa miliony złotych, które było potrzebne w związku ze wzrostem kosztu robót budowlanych.

Katarzyna Wójcik