Światłowody nowej generacji będą wytwarzane w Lubartowie

W Lubartowskiej Strefie Gospodarczej powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym spółka IPT Fiber będzie wytwarzać światłowody nowej generacji. – Chcemy, aby Lubartów był kolebką światowego światłowodu – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu Spółki IPT Fiber.

Inwestycja, której wartość jest szacowana na 65,8 mln zł, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania, będzie realizowana w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo – Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”.
W środę 31 marca został podpisany akt notarialny pomiędzy Prezesem Firmy IPT Fiber Tomaszem Nasiłowskim, a Burmistrzem Miasta Lubartów Krzysztofem Paśnikiem, dotyczący sprzedaży gruntów pod budowę Centrum Badawczo – Rozwojowego.
Będzie to kolejna zaawansowana technologicznie firma zlokalizowana w Lubartowie. Rozmowy z przedsiębiorcą rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku – mówi Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów Ogromnie cieszymy się z tego, że firma wybrała właśnie Lubartów i naszą strefę gospodarczą. To świadczy o tym, że nasza strefa ciągle się rozwija, a my stawiamy na rozwój gospodarczy naszego miasta – dodaje.

Dla mnie jest to wspaniałe wydarzenie. Zależy nam na tym, aby nowe technologie stały się chlubą tego regionu. Nasze centrum umożliwi stworzenie produktu, który będzie innowacją w skali światowej. Chcemy, aby Lubartów był kolebką światowego światłowodu – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu Spółki IPT Fiber.

Krzysztof Witoń, doradca zarządu firmy przekonywał, że obecnie światłowody stosuje się na szeroką skalę i mają zastosowanie w całym świecie. – Sterowanie energią elektryczną jest także dzięki niezbywalnej infrastrukturze XXI wieku jaką są światłowody. Tego typu wynalazek będzie między innymi brany pod uwagę przy projektowaniu rozwiązań infrastrukturalnych , które mają ułatwić połączenia międzykontynentalne – tłumaczył.

Cieszę się, że Lubartów podejmuje wyzwania i jest otwarty na nowe technologie. Mamy tu wspaniałych ludzi. Współpraca między samorządami doskonale się układa, co mam nadzieję odczuwają przedsiębiorcy – powiedziała Ewa Zybała, Starosta Powiatu Lubartowskiego.
W lubartowskim Centrum Badawczo–Rozwojowym realizowane będą prace nad innowacyjnymi i unikalnymi na skalę światową światłowodami wielordzeniowymi do zastosowań między innymi w telekomunikacji nowej generacji.
Firma IPT Fiber na początek planuje zatrudnienie ok. 50 osób. Pracownicy firmy dzięki tej inwestycji zyskają dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej i możliwość pracy przy nowatorskich projektach wdrożeniowych.
Firma IPT Fiber należy do grupy InPhoTech i jest spółką powołaną w celu wdrożenia do produkcji innowacyjnych światłowodów specjalnych. Grupa InPhoTech liczy obecnie blisko 100 pracowników pracujących m.in. w Centrum Badawczo-Rozwojowym w podwarszawskim Ołtarzewie oraz w oddziale w Lublinie. Firma InPhoTech to jedna z wiodących polskich firm badawczo-wdrożeniowych, działająca w obszarze nowych technologii, wielokrotnie wyróżniania i doceniana przez niezależne gremia w polskich i zagranicznych konkursach oraz rankingach.