Obiekty MOSiR otwarte

Od poniedziałku 4 maja w ramach II etapu odmrażania gospodarki, przywrócona zostaje do użytku w naszym kraju część zewnętrznej – otwartej infrastruktury sportowej. W związku z tym wznowione zostaną zajęcia na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie.

Na temat otwarcia obiektów MOSiR rozmawiamy z dyrektorem Anetą Symbor

Czy MOSiR otwiera obiekty sportowe?

Wznawiamy zajęcia na obiektach otwartych MOSiR – oczywiście na szczególnych zasadach. Po analizie wytycznych w zakresie udostępniania obiektów i konsultacji z Burmistrzem Miasta Lubartowa Krzysztofem Paśnikiem – podjęłam decyzję o otwarciu części obiektów zarządzanych przez MOSiR. Oczywiście po uprzednim przygotowaniu tych obiektów, aby sprostać wymogom.

Jakie obiekty i kiedy zostaną otwarte?

Obiektami dopuszczonymi do użytkowania będą:
Kompleks Boisk Orlik – jako obiekt ogólnodostępny dla mieszkańców miasta na podstawie harmonogramu rezerwacji obiektu, czynny od poniedziałku do piątku w godz.8.00 -21.30 – otwarcie obiektu od 11 maja.
Na obiekcie tym może przebywać jednocześnie maksymalnie 7 osób – (boisko do piłki nożnej: 6 osób ćwiczących + osoba trenująca lub kort tenisowy 4 osoby + osoba prowadząca zajęcia lub bieżnia 6 osób). Boisko „Orlik” traktowane jest jako jeden obiekt, w skład, którego wchodzą: boisko do piłki nożnej, boisko do tenisa, bieżnia.

– Kort tenisowy „płatny” – 4 osoby + osoba prowadząca zajęcia – otwarcie obiektu od 11 maja.

Stadion „na Parkowej” oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią jako obiekt udostępniony grupom młodzieżowym MOSiR oraz klubom sportowym z terenu miasta. Na obiekcie może przebywać maksymalnie 14 osób (6 trenujących + trener na boisku głównym „stary stadion” oraz 6 osób trenujących + trener na boisku sztucznym). Wejścia na obiekt zgodnie z harmonogramem, w dniach od poniedziałku – piątku, w godz od 14.00-21.00 – otwarcie obiektu od 5 maja.

Boisko wielofunkcyjne na Batalionów– jako obiekt ogólnodostępny, nie posiadający zaplecza dla obsługi nadzorującej – gdzie nie ma możliwości weryfikacji liczby osób, dezynfekcji sprzętu, zapewnienia piętnastominutowych przerw w korzystaniu z obiektu przez grupy – zgodnie z rozporządzeniem – będzie w dalszym ciągu nieczynny.

Jak będą funkcjonowały te obiekty?

Będą warunki korzystania z obiektów i trzeba będzie zachować zasady bezpieczeństwa. Pracownicy MOSiR każdorazowo weryfikują ilość osób na obiekcie, obowiązuje zachowanie dystansu społecznego miedzy korzystającymi, wejścia na obiekt następują zgodnie z harmonogramem, udostępnienie obiektu trwa 45 minut (udostępnienie może być przedłużone, jeżeli brak jest rezerwacji na następną godzinę). Ponadto ustalone będą 15 -minutowe odstępy czasowe między wchodzącymi i wychodzącymi grupami, ograniczając w ten sposób kontakt między korzystającymi. Zarządca obiektu dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie. Osoby korzystające z obiektu zobowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt (środek zapewnia zarządca przy bramie wejściowej). Na obiektach wyłącza się możliwość korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą). Dzieci poniżej 13 roku życia, które będą brały udział w zajęciach – bezwzględnie muszą być doprowadzone i odebrane przez rodziców do bram obiektu – w czasie zajęć pozostają pod opieką trenera. Podczas treningów – nie ma obowiązku noszenia maseczki.

W jaki sposób można dokonać rezerwacji obiektów?
Jeżeli chcą Państwo już dziś zarezerwować dany obiekt, prosimy o zgłoszenie wraz z podaniem obiektu, ilości osób i godziny rezerwacji:
– Kompleks „Orlik”, kort tenisowy – biuro MOSiR, tel. 501-943-818
– ”Kompleks na Parkowej” – koordynator Daniel Cieśla, tel. 608-015-384

Ta wyjątkowa sytuacja i mnóstwo obostrzeń wymaga od nas wielu dodatkowych działań (zakup środków ochrony, wzmożonej kontroli, itp.). Tutaj szczególne podziękowania również dla koordynatora Daniela Cieśli, który musiał nieźle nagimnastykować się z grafikami, aby tak podzielić liczne grupy i dać szansę wszystkim chętnym zawodnikom na udział w zajęciach. Niemniej jednak niezmiernie cieszymy się, że małymi kroczkami wracamy do rzeczywistości. Bardzo brakowało nam zawodników, tego gwaru i tętniącego życia sportowego na obiektach. Wiem też, że zawodnicy również bardzo tęsknili za treningami i swoimi trenerami. Cieszymy się na ponowne spotkanie z Wami.

 

Wracają zajęcia na obiektach MOSiR

Trzy pytania do koordynatora Daniela Cieśli…


Pewnie nie możecie się już doczekać na wznowienie zajęć?

Tak rzeczywiście sytuacja, którą mamy od dłuższego czasu, jest dla nas trenerów, ale również zawodników bardzo trudna. Tak naprawdę z dnia na dzień zamknięto obiekty i zawieszono zajęcia oraz rozgrywki. Cieszę się, że już niebawem wrócimy przynajmniej do zajęć grupowych, a być może w niedługim czasie do normalnych treningów. Przy okazji chciałbym zwrócić tutaj uwagę na według mnie bardzo ważny problem, który powstał w wyniku tej epidemii. Większość kibiców zastanawia się, jak i kiedy wrócą rozgrywki ekstraklasy, pewnie kibice w Lubartowie zastanawiają się czy wróci IV liga, a ja chciałbym zauważyć problem, który dotknął młodych zawodników. Bardzo wielu z nich mocno przeżywa fakt, że nie mogą rywalizować w swoich rozgrywkach, jest im bardzo ciężko i naprawdę proszę pamiętać w tych ubolewaniach również o tych najmłodszych, którzy całą zimę przygotowywali się do wymarzonych meczów w ligach na terenie naszego województwa. Oczywiście wszyscy rozumiemy tą sytuację, ale pamiętajmy że ci najmłodsi też są bardzo ważni dla społeczeństwa sportowego.

Czy w okresie przerwy spowodowanej epidemią mieliście jakiś kontakt z młodzieżą, np. online?

Większość trenerów kontaktowała się ze swoimi zawodnikami przez różne media społecznościowe. Próbowaliśmy zadawać im online różne proste zadania, które mogliby wykonywać w domu. W tym miejscu chciałbym zauważyć, że w MOSiR pracują trenerzy z pasją. Każdy z nas jest „zakochany” w futbolu i uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Dlatego trudno nam było zapomnieć o swoich podopiecznych w tym trudnym okresie. Tworzymy naprawdę niesamowitą ekipę, która potrafi nie tylko prowadzić zajęcia na najwyższym poziomie, ale również być inicjatorem wielu innych aktywności dla naszych podopiecznych. Jestem dumny, że mogę pracować z takimi ludźmi.

Jak będą wyglądać zajęcia po 11 maja?

Będą one zgodne z wszystkimi zaleceniami rządu. Odbywać się mają w grupach sześcioosobowych, podział na grupy dokonali trenerzy. Każdy z zawodników powinien posiadać na zajęciach własną butelkę z wodą (ewentualnie bidon). Proszę, aby zawodnicy nie podawali ręki na przywitanie ani trenerom ani kolegom z zespołu. Czas zajęć będzie wynosił od 45 do 60 minut w zależności od kategorii wiekowej. Rodziców, szczególnie tych najmłodszych zawodników, proszę, aby nie zostawali na zajęciach. Oczywiście dzieci i młodzież do lat 13 muszą być doprowadzeni oraz odebrani przez rodziców, ale w czasie zajęć prosimy rodziców o opuszczenie obiektów. Wiem, że duża część osób zadeklarowała chęć uczestnictwa w zajęciach, co udowadnia jak bardzo pragniemy wrócić do „normalności”.

Pytała: Sylwia Cichoń