Rozmawiali o przeludnieniu
W II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja 11 maja w Lubartowie miało miejsce spotkanie z pracownikiem Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej UMCS dr. Wojciechem Janickim, który wygłosił wykład „Czy grozi nam przeludnienie?”
Dr Wojciech Janicki rozmawiał z uczniami klasy II E, którzy realizują rozszerzenie programowe z geografii. Podczas spotkania zauważył, że
150 lat temu na świecie było niewiele ponad miliard ludzi, 50 lat temu już ponad 2,5 mld, a obecnie przekroczyliśmy 7 mld. Najbardziej prawdopodobna prognoza przewiduje, że w latach 2070-2080 liczba ludności dojdzie do 10,6 mld, a po tym czasie zacznie powoli spadać.
Pan Wojciech przedstawił 3 prognozy na najbliższe stulecie. Pierwsza, zwana maltuzjanizmem, zapowiada zwiększanie się liczby ludzi poprzez drastyczny przyrost i spotęgowanie mieszkańców świata do 55 miliardów. Opiera się na twierdzeniu, że liczba ludności rośnie, podwajając się co 25 lat. Druga teoria mówi, że w miarę wyczerpywania się zasobów naturalnych potrzebnych do utrzymania na odpowiednim poziomie życia odpowiedniej liczby ludności, na Ziemi może „godnie” żyć tylko 300 do maksymalnie 900 mln ludzi i dlatego zapowiada spadek i znaczne zmniejszenie populacji do 2-3 miliardów. Trzecia prognoza – „teoria Kremera” głosi, że coraz szybszy przyrost liczby ludności powoduje coraz szybsze tempo postępu technicznego i wzrostu PKB na osobę, co pozwala na utrzymanie się coraz większej liczby ludzi.
Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda prawdziwe przeludnienie i że jest niezależne od liczby ludności na danym obszarze, lecz od możliwości ich wyżywienia. Z każdym skokiem technologicznym jesteśmy w stanie wyprodukować coraz więcej pożywienia, dzięki czemu nie powinniśmy obawiać się przeludnienia. Wiele jednak czynników może wpłynąć na destabilizację obecnej sytuacji.
Młodzież zapoznała się także z projektem samowystarczalnej pływającej wyspy, na której może zamieszkać milion ludzi. Wyspa zapewnia szkoły, szpitale i wszystko, co jest potrzebne do życia. W konstrukcji tej byłyby odnawialne źródła energii z alg i słońca.
Na koniec uczniowie sami mogli odpowiedzieć na pytanie: Skoro ludność jest największym bogactwem świata, to czy w ogóle należy za pomocą różnych środków dążyć do zahamowania dotychczasowych tendencji demograficznych i ustabilizowania populacji świata na mniej więcej stałym poziomie?
Spotkanie zorganizowała nauczycielka geografii Katarzyna Płaszczewska w ramach współpracy II LO z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.