Dzięki myśliwym przybyło zajęcy

Środowiska myśliwych i samorządowców uczestniczą w odbudowie populacji zwierzyny drobnej w naszym województwie w ramach akcji: „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020. Z naszego województwa biorą udział w akcji: Wojskowe Koło Łowieckie nr 155 „Sokół” w Stawach w obwodzie łowieckim nr 135, Koło Łowieckie Knieja nr 37 w Lubartowie w obwodzie łowieckim nr 129, Nadleśnictwo Lubartów w obwodzie łowieckim nr 131.

Głównym zadaniem jest zwiększenie populacji zajęcy w województwie lubelskim. Przez okres jesienno – zimowy zające są przetrzymywane w specjalnie do tego celu wybudowanych wolierach adaptacyjnych. W tym roku zające z siedmiu hektarowych wolier w woj. lubelskim trafią w miejsca gdzie jest prowadzona ich dalsza ochrona, ale już na wolności. Koła łowieckie i Nadleśnictwa, które biorą udział w programie kontynuują ochronę poprzez redukcję drapieżników, edukację miejscowej ludności o szkodliwości wypuszczania psów i kotów poza obejście. Woliery w powiecie lubartowskim znajdują się w Skrobowie i Starym Tartaku.

Koszty zakupu zajęcy pokrywane są z Budżetu Województwa Lubelskiego oraz z dotacji przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W latach 2010-2016 zakupiono 1600 zajęcy. W programie uczestniczyło do tej pory 9 kół łowieckich i 1 Nadleśnictwo Lubartów.

Widać już efekty. Nastąpiło podwyższenie zagęszczeń zajęcy w obwodach gdzie był realizowany program. Ilość 3,3 os./100 ha w 2011 roku zwiększyła się do 14,0 os./100 ha w grudniu 2015 roku.”

[Opracowanie R. Ozonek] Dariusz Topyła – Prezes KŁ Knieja z Lubartowa