II LO Szkołą Spotkań i Dialogu

Za szczególne zaangażowanie w przełamywanie stereotypów kulturowych i budowanie właściwych relacji między Polską a Izraelem, II Liceum Ogólnokształcące im. P. Firleja w Lubartowie otrzymało tytuł „Szkoły Spotkań i Dialogu”
W Warszawie 13 października zorganizowano konferencję podsumowującą 10 lat dokonań programu „Bliżej siebie”. W konferencji wzięli udział nauczyciele – koordynatorzy projektów szkolnych, koordynatorzy regionalni programu oraz przedstawiciele władz oświatowych i organizacji zajmujących się edukacją. W trakcie konferencji tytułem „Szkoły Spotkań i Dialogu” zostały uhonorowane 44 szkoły, w których regularnie są organizowane spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej. Wśród wyróżnionych placówek z całej Polski znalazło się także lubartowskie liceum.
Przedstawiciel MSZ – Sebastian Rejak docenił zaangażowanie w program placówek z małych miejscowości i troskę młodzieży o zachowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Polski. Przedstawicielka MEN – podsekretarz stanu Ewa Dudek – podkreślała wartości edukacyjne projektu. Attaché do spraw kultury Ambasady Izraela zauważyła, że prowadzenie tego typu działań wymaga wiele pracy i zaangażowania nauczycieli. Uzyskany przez II LO tytuł to duża zasługa Przemysława Oniszczuka – nauczyciela j. angielskiego, koordynatora i inicjatora spotkań polsko-izraelskich.
Takie spotkania uczniów lubartowskiego liceum odbywają się od 2010 r. dzięki współpracy ze szkołą Wizo Nir Heamek z Afuli, niedaleko Nazaretu. Są one dla młodzieży okazją do spojrzenia z innej perspektywy na Holokaust, nawiązania kontaktów z rówieśnikami reprezentującymi odmienną kulturę oraz sprawdzenia w praktyce umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Cykliczne już w II LO wymiany polsko – izraelskie, wspólne działania, wyjazdy, wakacyjne spotkania, rozmowy odgrywają ogromną rolę w przeciwdziałaniu przejawom antysemityzmu i ksenofobii, uczą tolerancji i zbliżają doświadczone przez historię narody.

1 2