Komu bije Big Ben?

Odpowiedź uzyskali uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie.

Pod takim hasłem 18 października w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie autorskie
z Mileną Rachid-Chehab – dziennikarką, autorką książki „Komu bije Big Ben. Brytyjczycy
w sosie własnym” oraz wielu artykułów publikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach” czy „Przekroju”.

Spotkanie odbyło się w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
i było doskonałą okazją do poznania przez uczniów liceum i technikum tajników życia dziennikarskiego oraz dyskusji na tematy związane z przeprowadzaniem wywiadów
i przygotowywaniem reportaży. Uczniowie dowiedzieli się, jak dziennikarka dociera do swoich rozmówców, jak przeprowadza rozmowę, aby w najbardziej obiektywny i rzetelny sposób przedstawić całościowy obraz opisywanej sytuacji. Poruszonych zostało wiele tematów ważnych i potrzebnych, a wszystko to pośród i zabawnych, i dających do myślenia ciekawostek z życia dziennikarskiego. Była to doskonała okazja do promocji czytelnictwa wśród naszych uczniów.

W pierwszej części spotkania autorka przedstawiła zebranym swoją książkę, w której porusza wiele kwestii dotyczących życia na Wyspach Brytyjskich. Dziennikarka przemierzyła niemal cały kraj, dotarła do wielu ciekawych, często trudno dostępnych osób i pozwoliła im opowiedzieć swoje historie. Każda z tych osób przedstawia swój mikroświat w sposób bardzo spersonalizowany, ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Pozycja ta jest swego rodzaju reportażem, a tematyka 27 rozmów zawartych w książce, dotyka wielu spraw i problemów, dając niezwykle urozmaicony ogląd współczesnego społeczeństwa brytyjskiego, bardzo zróżnicowanego pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym.

Druga część spotkania przebiegała w formie warsztatów pt. Jak napisać dobry reportaż?

Wielka Brytania – piętrowe czerwone autobusy, czerwone budki telefoniczne i skrzynki na listy, czarne taksówki, Big Ben, Rodzina Królewska… Wydawać by się mogło, że jest to dobrze znany kraj i kultura. Nic bardziej mylnego! Jeżeli chcesz poznać prawdziwą naturę Brytyjczyków i ich nieznane obyczaje – czym prędzej sięgnij po książkę autorstwa Mileny Rachid-Chehab.
Zapraszamy do biblioteki!

ZS2