Lubartów pamiętał o Żołnierzach Wyklętych
Wyjątkową oprawę miały obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Lubartowie. Bieg Pamięci na dystansie 1963 metrów, gra „Szlakiem Wyklętych” – to pomysły społeczności szkolnej z Gimnazjum nr 1.
Dzień Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się w Lubartowie Mszą świętą w Bazylice św. Anny, o godzinie 10.30.
– Nigdy nie przestali (żołnierze niezłomni) nosić w sercach wolnej Polski – mówił w swojej homilii ksiądz Marcin Modrzejewski. – Gdy przez wiele lat na różne sposoby próbowano wymazać pragnienie wolności, oni jako wierni synowie i córki swojej ojczyzny trwali na posterunku, broniąc polskiego honoru. Między innymi dzięki ich ofierze możemy dziś żyć jako wolny naród i wspominać z dumą i szacunkiem naszych bohaterów. Pamiętajmy, że nie możemy zatrzymywać się jedynie w przeszłości Tu i teraz Polska potrzebuje ludzi honoru, ludzi prawego serca, sumienia, dlatego że to tacy ludzie tworzyli naszą historię, do której my mamy obowiązek dopisywać kolejne chwalebne karty.
W godzinach popołudniowych dalszą część obchodów przygotowało Gimnazjum Nr 1 im. KEN. Mury szkoły zamieniono w budynek wojskowy z okresu II wojny światowej. Korytarze wypełniły się żołnierzami z tamtego kresu. W ramach gry edukacyjnej, drużyny biorące udział, mogły sprawdzić swoją sprawność na poligonie, nawet zaśpiewać pieśni wojskowe. Szpital polowy czekał na sanitariuszy, by udzielili pomocy rannym. W pokoju obok trwał proces odszyfrowywania tajnych meldunków. Na korytarzu wypełnionym czerwienią można było zapoznać się z eksponatami z okresu wojny, które przygotowała grupa rekonstrukcyjna „Front”. Projekcje multimedialne i wystawy przybliżały odwiedzającym dramat tamtego okresu. Musztra wojskowa ćwiczona była nieopodal, w której udział wzięła również płeć piękna. W grze edukacyjnej wzięły udział 34 drużyny.
O godzinie 16.30 po krótkiej rozgrzewce wystartował Bieg Pamięci na dystansie 1963 m uliczkami Lubartowa (trasa przebiegała ul. Legionów, Cmentarna, Piękna, Obywatelska). Na motocyklu przewodniczył biegowi dyrektor gimnazjum, który wyglądał jak prawdziwy partyzant. Jak podał Jerzy Zbiciak, w Polsce odbyło się około 81 oficjalnych biegów upamiętniających żołnierzy.
Obchody zakończył apel poległych połączony z częścią artystyczną przygotowaną przez młodzież gimnazjum. Po apelu głos zabrał Burmistrz Janusz Bodziacki i dyrektor Jerzy Zbiciak. Na zakończenie wręczone zostały zwycięskim drużynom pamiątkowe hełmy, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. Na wszystkich czekała gorąca herbata i grochówka prosto z polowej kuchni.
R. Ozonek