Nocne marsze z Azymutem
W dniach 10-11 marca Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Azymut”, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie, zorganizował V Nocne Marsze na Orientację w Zawieprzycach.
Imprezę, która cieszy się wśród lubartowskiej młodzieży ogromnym zainteresowaniem, rozpoczęło 10 marca spotkanie w murach II LO, gdzie Komisja Imprez na Orientację przeprowadziła krótkie szkolenie i zapoznała uczestników nocnej wyprawy ze szczegółami czekającego ich wyzwania.
Pierwszy etap marszów rozpoczął się już o godz. 14.00, liczył on 17 km i został przygotowany przez przewodniczącą klubu „Azymut” – Natalię Kosior. O określonych godzinach każda z ośmiu grup wyruszyła spod szkoły, by przy pomocy otrzymanych map dotrzeć do Zawieprzyc. Po drodze drużyny musiały odnaleźć pięć rozmieszczonych na trasie punktów kontrolnych oraz wykonać trzy dodatkowe zadania. Każdej z grup udało się szczęśliwie dotrzeć do celu, a po kilku godzinach odpoczynku i wspólnej kolacji rozpoczął się nocny etap, przygotowany przez Michała Paruzela, członka Komisji InO. Marsze nocne odbywały się na podobnych zasadach co etap pierwszy, ale uczestnicy mieli do przejścia o wiele krótszy dystans, bo 5,5 km. Dodatkowo drużyny miały do rozwiązania trzy zadania, które wcale nie okazały się takie łatwe. Trasa wymagała współpracy członków grupy, spostrzegawczości, wytrwałości oraz umiejętności posługiwania się mapą w nocy. Etap ten obejmował teren Zawieprzyc. Wszystkie drużyny dotarły szczęśliwie do celu.
Sobotni dzień rozpoczął się od posprzątania schroniska PTSM w Zawieprzycach, spakowania oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia na terenie ruin zamku. Następnie zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdyż nadszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Zwycięzcami V Nocnych Marszów na Orientację okazali się:
- I miejsce – Krystian Onyszko, Emil Salczyński,
- II miejsce – Alicja Fijołek, Julia Bednarska,
- II miejsce – Hugo Kielar, Przemysław Drabik,
- IV miejsce – Bartosz Tomala, Cezary Kuźma, Adam Bartoń.
Wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni, ale również usatysfakcjonowani, że udało nam się przejść taką ilość kilometrów i wykonać określone zadania. Dziękujemy opiekunom: Katarzynie Płaszczewskiej i Łukaszowi Wasylukowi oraz budowniczym tras. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję orientacyjnej przygody.
Klaudia Pydyś, Marta Piesta i Oliwia Derecka, klasa Ic.
