Żywa historia we wspomnieniach wnucząt
Pradziadek Franciszek był twardy jak skała i nie dał się tajnym jednostkom wojskowym Hitlera. Babcia Stasia wyrosła na piękną dziewczynę i jako młoda gospodyni prowadziła hodowlę kur niosek. Zaś pradziadek Henryk miał własną olejarnię. Pradziadek Kazimierz odbudował zrujnowaną Warszawę. Dzięki niemu wnuczka Maja może dziś podziwiać stolicę. Wśród wielu innych, konkursowych opowiadań, na wystawie w lubartowskiej bibliotece znalazły się także wiekowe zdjęcia, w tym jedno z 1920 i drugie z 1928 roku.
Konkurs „Moje miasto, moja rodzina. Było, minęło…” zorganizowała Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. W tej inicjatywie, która już od dziesięciu lat znajduje swój czas i miejsce w siedzibie biblioteki, uczestniczyli uczniowie trzecich klas szkół podstawowych z Lubartowa. Zwycięzców poznaliśmy 21 października podczas oficjalnego rozstrzygnięcia.
– Nie jest to łatwy konkurs. Zatem wielkie podziękowania należą się wam i waszym rodzicom oraz wychowawcom – powiedziała kierownik biblioteki Grażyna Tomasiak. – Rodzice pomogli wam w dotarciu do starych fotografii, do swoich korzeni, do informacji, skąd pochodzą wasi dziadkowie. Wśród prac pokazanych na wystawie znalazły się dwa wiekowe zdjęcia – jedno z 1920 i drugie z 1928 roku. Piękny jest także sposób, w jaki opisujecie swoich bliskich – na przykład: „To mój pradziadek Franciszek, twardy jak skała. Był dzielny i nie dawał się tajnym jednostkom wojskowym”. Na tym właśnie polega konkurs, aby ci wasi przodkowie stali się niejednokrotnie dla was wzorem postępowania.
Przygotowaniem do konkursu były lekcje biblioteczne. Uczniowie przychodzili do biblioteki, gdzie słuchali opowiadań o historii miasta, a później próbowali tę historię odnaleźć we wspomnieniach rodzinnych, opisać i opatrzyć zdjęciami. Do biblioteki wpłynęły 32 prace ze Szkół Podstawowych nr 3 i 4.
Komisja konkursowa powołana przez dyrektora biblioteki, obradowała w składzie: przewodnicząca Wiesława Iwan – starszy bibliotekarz Filii nr 1 MBP, Dorota Rybak – starszy bibliotekarz Biblioteki Głównej MBP, Ewa Myka – starszy bibliotekarz Filii nr 2 MBP.
Nagrody równorzędne otrzymali:
Wiktora Kowalczyk – kl. III a z SP 4
Małgorzata Misiarz – kl. III b SP 4
Anna Wiśniewska kl. III b SP 4
Wyróżnienia otrzymali:
Franciszek Kowalski z kl. III b SP 3
Natalia Budzyńska z kl. III a SP 3
Michał Ślifirczyk z kl. III b SP 4
Alicja Nagietowicz z kl. III e SP 3
Bartosz Wójtowicz z kl. III e SP 3
Zwycięzcom oraz wyróżnionym nagrody wręczył dyrektor MBP Adam Banucha, zaś każdy uczestnik dostał dyplom z podziękowaniem za udział w konkursie. Wystawę można oglądać w Filii Biblioteki przy ul. 1 Maja jeszcze do połowy listopada.
Aleksandra Jędryszka