Podróże muzealnych eksponatów

Historyczna podróż

wymiary Karol SPowiększa się kolekcja pomników prezentowana w ekspozycji plenerowej przy Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Najnowszy obiekt dotrze do Kozłówki we wtorek 6 października. Mowa o blisko 12. tonowym granitowym monumencie dedykowanym generałowi Karolowi Świerczewskiemu „Walterowi”. Wykonany w warszawskiej pracowni znanego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego, był pierwotnie usytuowany na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, której gen. Świerczewski patronował w latach 1949–1990.

W czerwcu 1990 roku Sejm RP przywrócił warszawskiej uczelni historyczną nazwę (z 1938 roku): Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zaś monument ze Świerczewskim zdemontowano i złożono na zapleczu uczelni. W ubiegłym roku władze AWF zaproponowały naszemu Muzeum jego przekazanie. Po wykonaniu niezbędnych prac budowlanych i konserwatorskich pomnik stanie w Kozłówce obok innych postaci historycznych z czasów PRL-u.

O witrażach…

W dniach 9 – 11 października 2015 r. w Katolickim Uniwersytecie Przewodnik ILUSTROWANYLubelskim, odbędzie się konferencja naukowa „Witraże-dziedzictwo cenne czy niechciane?”. Jeden z wykładów przygotowany przez doktor Joannę Wojciechowską-Kuciębę będzie poświęcony witrażom z kaplicy pałacowej Muzeum Zamoyskich. Więcej informacji pod adresem http://www.kul.pl/ix-konferencja-naukowa-witraze-dziedzictwo-cenne-czy-niechciane,art_62554.html

Nasi emisariusze. Kozłowieckie eksponaty godnie reprezentują nasze Muzeum poza jego siedzibą.

Od 10 października do 10 listopada w Warszawie trwa festiwal „Warszawa w Budowie”. W ramach wydarzenia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowano wystawę, na której znalazło się m.in. pięć portretów Bolesława Bieruta, autorstwa m.in. Lucyny Gerlach-Stöcke, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Janusza Podoskiego i Waldemara Grzegorza Wdowickiego oraz obraz „Budowa szybkościowca na Muranowie” Stanisława Żółtowskiego ze zbiorów Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Do 13 grudnia bieżącego roku w Muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie jest prezentowana wystawa „Napoleon i sztuka”. Obok cennych muzealiów z prestiżowych muzeów we Francji, są tu eksponowane obiekty ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce: rysunek Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej z synami Konstantym i Władysławem, autorstwa François’a Gérarda oraz konfituriera z francuskiej manufaktury Jacquesa-Florenta-Josepha Beydel’a.

Do 30 października warto zajrzeć także do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie na wystawę „Historia lampy”. Są tu kozłowieckie lampy: naftowe i wieczna, latarnie powozowe i procesyjne oraz objaśniacz do świec.

Przypominamy o spotkaniach

Zapraszamy na spotkania związane z naszym Muzeum, które odbędą się wkrótce w Lublinie.

12 października o godz. 10.15 w filii numer 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bursztynowej odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Maria Federowiczowa – aktorka”. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, powstała dzięki zaangażowaniu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, oddziału Muzeum Lubelskiego, Muzeum Teatralnego w Warszawie oraz historyka i propagatora postaci Marii Federowiczowej, Kazimierza Parfianowicza, który będzie honorowym gościem wydarzenia oraz autorem prelekcji poświęconej Marii Federowiczowej.

Przypomnijmy, Maria Federowiczowa, właściwie Augusta Paulina z Ohmencetterów, urodziła się w 1871 roku w Warszawie w rodzinie bednarza Franciszka Ohmencettera i Pauliny z Piekarskich. Mając niespełna 16 lat wyszła za mąż za włoskiego adwokata Lorenza Valeri. W tym czasie rozpoczęła naukę w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutowała na scenie w roku 1893 pod pseudonimem Maria Federowicz. Karierę kontynuowała, z sukcesami, przez 20 lat. Najczęściej występowała na deskach stołecznego Teatru Rozmaitości, a w sezonie 1916/1917 była gwiazdą Teatru Wielkiego w Lublinie. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji aktorskich, była ulubioną aktorką Stanisława Przybyszewskiego, sama także reżyserowała i pisała sztuki teatralne. W roku 1915 wyszła za mąż za Ewarysta Czarneckiego, zarządcę dóbr w majątku Zamoyskich w Kozłówce. Opuściła scenę i zamieszkała z mężem na wsi (m.in. w Nasutowie i Elizówce). Zmarła w roku 1922 w Puławach.

Postać aktorki jest przywołana poprzez liczne fotografie, afisze teatralne, recenzje ze spektakli z jej udziałem, osobiste pamiątki. Wiele miejsca poświęcono „kozłowieckiemu i lubelskiemu” etapowi w jej życiu.

Ekspozycję dopełnia portret Marii Federowiczowej. To kopia obrazu Ludomira Janina-Janowskiego (1862–1939) ze zbiorów Muzeum PTTK w Puławach.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

W październiku wystawę „Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – Pomnik Historii” można oglądać w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 34 w Lublinie (ul. Juranda 2a). Ekspozycji towarzyszy prelekcja multimedialna o naszym Muzeum. Odbędzie się ona 15 października. O godz. 8.30 zaprosimy na nią dzieci, a o 10.30 dorosłych. Wstęp na spotkanie jest wolny.