Radzili w sprawie opłat targowych, podatków, współpracy i strategii

W miesiącach jesienno – zimowych, od listopada do marca, handlujący na targu miejskim nie będą musieli wnosić opłat targowych. Taką uchwałę podjęła Rada Miasta. Radni jednogłośnie przyjęli także Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Lubartów na lata 2016 – 2025.


sesja12aNET

Dwunasta sesja Rady Miasta Lubartów rozpoczęła się w czwartek 19 listopada o godz. 16 i zakończyła się po północy. Nad kilkoma punktami obrad trwały nawet ponad godzinne dyskusje. W sprawozdaniu ze swojej pracy Burmistrz Miasta Lubartów przedstawił ważniejsze wydarzenia i decyzje. Powiedział o rozpoczęciu inwestycji przy ul. Parkowej oraz o budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej, w której Miasto Lubartów ma swój udział, będąc w Związku Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej. Po sprawozdaniu burmistrza radny Grzegorz Gregorowicz podziękował za reorganizację ruchu na ul. Szkolnej. Dodał, że potrzebny jest jeszcze parking przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zapytania radnych
Podczas interpelacji i zapytań radny Jan Ściseł skierował pytanie do Zastępcy Burmistrza Miasta, Radosława Szumca, o to kiedy zostanie dokonana modernizacja ulicy Mikołaja Reja. Radny Marek Polichańczuk pytał o ulicę Obywatelską, na której w godzinach szczytu robi się niebezpiecznie dla dzieci uczęszczających do szkoły. Wnioskował o czasowe ograniczenie postoju.
W swojej odpowiedzi Radosław Szumiec wyjaśnił, że priorytetową inwestycją realizowaną obecnie przez Miasto razem z dwiema spółdzielniami, jest remont parkingu przy ul. Lubelskiej (w pobliżu biblioteki miejskiej). Natomiast ul. Reja będzie ujęta w planach budżetowych, w pierwszym kwartale 2016 roku. Odnośnie ulicy Obywatelskiej burmistrz zapewnił, że Miasto ma już gotowe uzgodnienia reorganizacji ruchu w tym miejscu. Będzie ruch kierunkowy od ul. Szaniawskiego w kierunku ul. Legionów.
Radny Jakub Wróblewski pytał o wystawę stałą, którą przygotowuje Muzeum Ziemi Lubartowskiej (obiekt ten stał  się własnością Miasta Lubartów w ubiegłym roku). Pytanie kolejne dotyczyło bałaganu przy wiatach śmietnikowych. Jest tam składowany m.in. gruz. – Kto odpowiada za porządek przy wiatach? – pytał. – Na ulicy Krętej jest budynek, gdzie składowane są na dziko odpady. Jest sposób, by zabezpieczyć trwale budynek, mimo że nie jest on własnością miasta? Kto powinien go zabezpieczyć? Kto może usunąć odpady?
Na pytania odnośnie porządku zastępca burmistrza Radosław Szumiec odpowiedział, że wiaty należą do Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. Umowa z firmą, która wywozi nieczystości mówi o tym, że firma ma dbać o porządek wewnątrz wiaty i na terenie przylegającym. – Często jednak gruz i gałęzie leżą na terenie nie bezpośrednio przylegającym do wiat, wtedy Spółdzielnia powinna dbać o czystość na tym terenie – stwierdził. Miasto natomiast zajmie się problemem ulicy Krętej. Odnośnie wystawy stałej w lubartowskim muzeum burmistrz odpowiedział, że jej otwarcie odbędzie się niebawem i radni miejscy otrzymają na nie zaproszenia.
Radny Andrzej Zieliński pytał o teren (należący do kolei i parafii) między torami a murem cmentarnym. – Jest on zaniedbany i źle postrzegany przez gości odwiedzających podczas świąt listopadowych groby swoich zmarłych – stwierdził. Na to pytanie odpowiedział burmistrz Janusz Bodziacki. Przypomniał, że przykolejowe tereny były przez Miasto porządkowane w latach poprzednich. Skierowane zostało także pismo do dyrekcji PKP, która administruje terenem, aby nieruchomości w tym obszarze Miasto mogło przejąć.
Jacek Tomasiak pytał m.in. o przetargi odnośnie wywozu odpadów dla poszczególnych sektorów przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Pytał o ilość odpadów produkowanych na jednego mieszkańca w domkach jedno i wielorodzinnych.
Zastępca burmistrza Radosław Szumiec stwierdził, że opracuje odpowiedź dotyczącą ilości produkowanych odpadów.

Strategia, współpraca
i podatki
Odnośnie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Lubartów na lata 2016 – 2025, w imieniu burmistrza głos zabrał senator dr Ryszard Majer. Dwie poprawki do projektu zgłosił radny Jakub Wróblewski. Obie zostały przyjęte.
Kolejny projekt uchwały to przyjęcie Programu współpracy Gminy Miasto Lubartów z organizacjami pozarządowymi. Zreferowała go z upoważnienia burmistrza inspektor Iwona Szewczyk. Poprawki do uchwały zgłosił Jakub Wróblewski. Projekt uchwały z poprawkami został przyjęty jednogłośnie.
Uchwałę dotyczącą trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, przedstawiła naczelnik Ewa Sędzimierz. Została przyjęta bez poprawek.
Uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Miasto Lubartów na rok 2016 zaprezentowała Skarbnik Miasta Lubartów Lucyna Biskup. Większość stawek pozostała bez zmian na poziomie z roku 2014 i 2015. W związku z faktem, że stawki ministerialne zostały obniżone o kilka groszy, zmniejszyła się stawka podatku (o 3 grosze i wynosi teraz 4,65 za 1 m2) od budynków związanych z prowadzeniem świadczeń zdrowotnych. Zmiana nastąpiła również odnośnie stawki za 1 m2 (obniżka o 5 gr) za budynki na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego. Uchwała, pomimo dyskusji wokół tematu, bez poprawek została przyjęta.
Skarbnik Miasta przedstawiła także projekty uchwał dotyczące zmian w wieloletniej prognozie finansowej oraz zmian w budżecie na 2015 r. Podczas dyskusji radny Jacek Tomasiak nie zgodził się z zaproponowanymi zmianami. Zgłosił poprawki m.in. do planu finansowego dotyczące budowy obiektu przy ul. Parkowej. Skarbnik Lucyna Biskup wyjaśniła radnym, że poprawka doprowadzi do niezrównoważenia budżetu i będzie on niezgodny z finansami publicznymi. Po tych wyjaśnieniach wywołany do odpowiedzi radny zrezygnował z poprawek. – Nie mam zamiaru przedkładać absurdalnych poprawek i dlatego je wycofuję – powiedział. Uchwały zostały przyjęte.

 

Opłaty targowe
Uchwała dotycząca wprowadzenia opłaty targowej w Mieście Lubartów, określenia stawek, zasad ustalania, terminów płatności oraz zwolnień od opłaty, została przedstawiona przez burmistrza Radosława Szumca. Dwie poprawki zgłosił Jakub Wróblewski, kolejną Jerzy Majcher. Uchwała dotyczyła zwolnienia z opłaty targowej w strefie I (targ przy ul. Kościuszki) w okresie listopad-marzec. Rozgorzała dyskusja na temat kondycji targowiska miejskiego. Radni pytali m.in. o koszty jego utrzymania i zyski wynikające z jego działania. Uchwała została przegłosowana z poprawkami. W miesiącach jesienno – zimowych handlujący na targu miejskim nie będą musieli wnosić opłat targowych.

 

Prawnik dla rady
Projekt uchwały zapewniający radzie miejskiej obsługę prawną zgłosili radni klubu Wspólny Lubartów. Dotąd obsługą rady zajmował się prawnik urzędu miasta. Radny z klubu PO, Andrzej Zieliński, wypowiedział się pozytywnie o inicjatywie i zapewnił, że klub PO poprze projekt, ale z zaproponowanymi poprawkami. Zaznaczył, że rozstrzygnięcie nadzorcze w temacie tego typu uchwał jest różne. – Popieramy uchwałę nie dlatego, że w sposób negatywny oceniamy pracę radcy prawnego. Ale dlatego żeby doprowadzić do sytuacji, kiedy radca prawny obsługuje wyłącznie pracę rady i komisji. Radny Kusyk przedstawił stanowisko klubu PiS oraz niezrzeszonego Piotra Skubiszewskiego, krytykujące projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały 11 radnych było „za”, 7 „przeciw”, dwóch wstrzymało się.
Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2014/2015 przedstawiła naczelnik wydziału oświaty Ewa Sędzimierz. Informację na ten temat opublikujemy w kolejnym wydaniu „Lubartowiaka”.
Radosław Ozonek