Walczą o wygraną w Programie TalentowiSKO

Młodzież z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie bierze udział w Programie TalentowiSKO. Na temat działań w programie rozmawiamy z koordynatorem Małgorzatą Wysoczyńską.

 

Proszę przypomnieć, czym jest Program TalentowiSKO…

– TalentowiSKO to autorski Program Banków Spółdzielczych z Grupy BPS. Jedyny Program na rynku bankowym, który swoim zakresem obejmuje uczniów ze wszystkich grup wiekowych i poziomów edukacyjnych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Bardzo ważne jest, aby dobre nawyki w zakresie finansów i przedsiębiorczości były kształtowane w dzieciach już od najmłodszych lat. Obecnie sytuacja wygląda jednak tak, że zakres nauczania w szkołach podstawowych nie uwzględnia zajęć z przedsiębiorczości, a program dotyczący tej tematyki w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych nie dostarcza uczniom praktycznej wiedzy. To dlatego TalentowiSKO jest doskonałym sposobem na uzupełnienie tych braków i wypracowanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności systematycznego oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.

Program rozwija w uczniach umiejętności społeczne i wyposaża w wiedzę niezbędną do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie kierującym się zasadami wolnorynkowymi. Wyrabia szacunek do pracy zarobkowej i uczy dobrego gospodarowania pieniędzmi. Rozwija umiejętność dostrzegania swoich talentów i wykorzystywania ich do realizacji zakładanych celów.

Na czym polegają działania związane z Programem TalentowiSKO?

– Udział w tym Programie wiąże się z przystąpieniem do konkursu „Spółdzielnia dobrych serc”. Warunkiem jest podjęcie działań służących lokalnej społeczności, natomiast cel wybierają sami uczniowie. Naszym celem jest pozyskanie środków na remont i adaptację pomieszczenia szkolnego, z przeznaczeniem na międzypokoleniową świetlicę kreatywną. Mamy w tej kwestii już pewne doświadczenie. W programie uczestniczymy już po raz trzeci, wcześniej dwukrotnie zajmowaliśmy drugie miejsce w Polsce. Nie ukrywamy, że w głębi duszy marzy nam się pierwsze. W związku z tym nasze działania kierujemy do całej społeczności szkolnej. Angażują się w nie również rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły, która wspiera nasze inicjatywy na każdym etapie.

W ubiegłym roku szkolnym większość działań realizowaliśmy pod szyldem Spółdzielni Uczniowskiej „Karmelka”, mieliśmy wtedy 73 członków. Członkowie spółdzielni prowadzili sklepik szkolny i angażowali się w organizację różnorodnych imprez. Uczyli się współpracy, odpowiedzialności, zaradności oraz szacunku do uczciwie zarobionych pieniędzy. Zdobywali w ten sposób praktyczne umiejętności, a dzięki swojej pracy zbierali też laury i osiągnęli zaszczytny tytuł. Tu muszę dodać, że Spółdzielnia Uczniowska „Karmelka” została po raz drugi najlepszą spółdzielnia uczniowską w kraju. Nagrody wręczono podczas Sejmiku spółdzielczości uczniowskiej w Krakowie.

Z tej licznej grupy obecnie nadal aktywnie działa dwudziestka przedsiębiorczych uczniów, która nadaje rytm pozostałym i stara się sprostać wytyczonym celom. Wśród nich najbardziej wyróżniają się Julia Purc, Anna Aftyka i Jagoda Dziuba. Bez ich udziału nie odbędzie się żadne przedsięwzięcie.

W obecnej edycji konkursu zorganizowaliśmy już: Noc w szkole z warsztatami rękodzieła, Andrzejkową cukiernię. Nasz Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny cieszył się dużym zainteresowaniem, a Loteria gwiazdkowa przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Lubimy czasami „osłodzi” szkolną codzienność, stąd pomysł na cukiernię i kiermasz w Walentynki oraz kawiarenkę podczas zawodów pływackich i dyskoteki Andrzejkowej. Cyklicznie organizujemy „Słodkie środy”, podczas których serwujemy ciasteczka i galaretki owocowe.

Pasje i talenty naszych młodych przedsiębiorców prezentujemy aktualnie na wystawie pt. „Mam talent”. Można ponadto podpatrywać nasze działania na blogu http://www.talentowisko.pl/gimnazjum/blogowisko/, gdzie zamieszczamy wszelkie informacje dotyczące udziału w programie.

Kolejne zadania przed nami. Obecnie przygotowujemy się do kiermaszu wielkanocnego. W planach mamy również warsztaty rękodzieła, na których gościć będziemy zaprzyjaźnione panie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Na marzec zaplanowaliśmy lekcje tematyczne poświęcone zagadnieniom związanym z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z usług bankowych oraz propagujące oszczędzanie. Poprowadzą je pracownicy Banku Spółdzielczego w Lubartowie, który wspiera nasze działania, patronuje naszemu konkursowi i udziela wsparcia merytorycznego i finansowego.

Co daje udział w Programie TalentowiSKO?

Udział w programie aktywizuje uczniów, mobilizuje do podjęcia nowych wyzwań oraz daje im możliwość działania na rzecz społeczności lokalnej. Nie można pominąć aspektu edukacyjnego, ponieważ program rozwija kreatywność i umiejętność współpracy w grupie, uczy młodzież aktywności społecznej oraz przedsiębiorczości. Ponadto zyskaliśmy nowych przyjaciół w osobach pracowników Banku Spółdzielczego w Lubartowie, którzy bacznie przyglądają się naszym poczynaniom. Ich życzliwość, wsparcie, gotowość do pomocy są dla nas dodatkowym bodźcem do działania. Kolejną korzyścią wynikającą z udziału w programie jest nagroda pieniężna, która by nas dodatkowo wspomogła i przybliżyła tym samych do realizacji naszego celu.

Co w takim razie z „Karmelką”?

O „Karmelce” usłyszymy niebawem. Najważniejsze, że jest pomysł, potencjał i chęci. Uczestniczyłam ostatnio w konferencji „Edukacja, kompetencje przyszłości, a przedsiębiorczość społeczna”, organizowanej przez Stowarzyszenie „Adelfi” i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ełku, gdzie przedstawiałam Spółdzielnię Uczniowską „Karmelka” jako przykład dobrej praktyki. Lata pracy i zdobyte doświadczenie spowodowały, że jesteśmy doceniani, zapraszani na różne spotkania w charakterze ekspertów. Poznajemy dzięki temu mnóstwo ludzi, z którymi możemy wymieniać doświadczenia, co jest niezwykle wartościowe i rozwijające .

Dziękuję i życzę samych sukcesów!

Rozmawiała: Sylwia Nowokuńska

na zdjęciu: od lewej Julia Purc, pani Małgorzata Wysoczyńska, Anna Aftyka