Wieczorek historyczny w Gimnazjum nr 2

System wartości w obozie koncentracyjnym to tytuł prelekcji, jaką na kolejnym już wieczorku w Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie, zorganizowanym 3 marca, wygłosiła pani dr hab. Sabina Bober – wykładowca KUL. Nasz gość przyjechał do gimnazjum na zaproszenie opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariusza. Wśród publiczności znaleźli się także: ks. prof. dr hab. Zygmunt Zieliński – emerytowany wykładowca KUL, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie II LO w Lubartowie i Gimnazjum nr 2, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pan Longin Tokarski – dyrektor Muzeum Regionalnego oraz rodzice naszych gimnazjalistów.

Wieczorek, tym razem historyczny, rozpoczęła część artystyczna, którą zaprezentowali członkowie koła historycznego i Klubu Wolontariusza. Na tle korespondującej z tematem spotkania wystawy Za bramą śmierci…, przygotowanej przez uczniów koła historycznego pod opieką pani Barbary Kukier, uczniowie wprowadzili gości w zadumę. Wspomnienia dzieci-więźniów obozów koncentracyjnych, sugestywnie zaprezentowane przez uczniów, przygotowanych przez panią Kingę Kasprzak i pana Jacka Grykałowskiego, pozwoliły nam poznać stosunek młodych, niewinnych ludzi do sytuacji, w której znaleźli się podczas wojny, ich poglądy na rzeczywistość, okoliczności, w jakich przyszło im odkrywać bolesną prawdę, a także sposoby oderwania się choć na chwilę od grozy obozowego życia.

Po obejrzeniu montażu słowno-muzycznego nadszedł czas na główny powód organizacji naszego wieczorku, czyli wykład. Podczas przemówienia pani doktor Sabina Bober przybliżyła nam wiele faktów z funkcjonowania więziennych obozów zagłady. Przedstawiła różne sposoby radzenia sobie z realiami życia więźniów, w których funkcjonował realny system wartości jakże różny od dzisiejszego. Wyjaśniała, co powstrzymywało ludzi od śmierci, która była przecież na wyciągnięcie ręki. To, co dawało ludziom nadzieję i nie pozwalało „iść na druty”, to głęboka wiara i przekonanie, że sytuacja ta kiedyś się zmieni.

Na zakończenie prelekcji każdy z gości mógł zadać pani Sabinie wiele nurtujących go pytań, a także wymienić własne odczucia i refleksje nad usłyszanym referatem. Nie zabrakło również czegoś dla ciała, na stołach, obok pięknego przybrania znajdowały się soczyste jabłka oraz ciasta, przygotowane przez rodziców uczniów.

Wieczorek historyczny był najlepszą lekcją historii, w jakiej mogliśmy kiedykolwiek uczestniczyć. Skłonił do głębokiej refleksji wszystkich jego uczestników. Mamy nadzieję, że ten wykład pozostanie na długo w naszej pamięci.

Relacja filmowa z tego wydarzenia już niebawem znajdzie się na kanale naszej telewizji szkolnej GM2TV.

Organizator: Aneta Głębocka-Wysok

100_4481 100_4488 100_4495 100_4501 główny_wieczorek_kul P1300984 P1300989 P1300991 P1310003 P1310009 P1310011 P1310014 P1310024