Wilanów, Muzeum Narodowe i wieczór z Szekspirem, czyli uczniowie II LO w Warszawie

W czwartek 21 kwietnia klasy III i oraz II b z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie, wizytę w Muzeum Narodowym oraz spektakl w Teatrze Narodowym.

          Pierwszy na liście atrakcji był Wilanów i mimo iż podróż do stolicy odbyła się w deszczu, to na miejscu niebo rozjaśniło się i pogoda  pozwoliła nam na podziwianie pięknego pałacu oraz przechadzkę po urokliwych ogrodach, po których kiedyś spacerował sam król Jan III Sobieski. Ten aktywny odpoczynek na łonie natury pozwolił nam nabrać siły na kolejną atrakcję, jaką było Muzeum Narodowe.
          Wiele dzieł, które się tam znajdują, świetnie znamy; teraz na własne oczy mogliśmy zobaczyć ,, Bitwę pod Grunwaldem ” Jana Matejki, ,,Żydówkę z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego czy ,,Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” Walentego Wańkowicza. To tylko kilka przykładów spośród wielu. Muzeum podzielone jest na kilka galerii, m.in. sztuki starożytnej, sztuki średniowiecznej czy sztuki XIX wieku, które pozwoliły nam zobaczyć dzieła przedstawiające założenia poszczególnych epok, co z pewnością przyda się, choćby na lekcje języka polskiego i historii.
          Po przerwie na obiad zjawiliśmy się w Teatrze Narodowym, by obejrzeć sztukę ,,Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” w reż. Piotra Cieplaka, na podstawie dramatu Williama Shakespeare’a. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w teatrze od dawna i z pewnością nie będzie ostatnia. Sztuka ta bawiła nas, ale też skłaniała do interpretacji i refleksji. Genialnie łączyła w sobie aktorstwo i elementy muzyczne. Śpiew aktorów i muzyka grana na żywo, starannie dopracowane, zapadną nam w pamięć na długo. Wycieczka bardzo nam się podobała, miło spędziliśmy czas w klasowym gronie i oczywiście mamy nadzieję na podobne wyjazdy w przyszłości. Wyjazd zorganizowały wychowawczynie klas II b oraz III i: Aleksandra Solarz i Agnieszka Opolska.

  Martyna Bronisz, kl. III i