PIŁKARZE LEWARTU NIE SĄ JESZCZE PEWNI UTRZYMANIA

Dwie porażki i zwycięstwo „biało-niebieskich”

Ostatnio piłkarze Lewartu Lubartów rozegrali kolejne trzy ligowe spotkania. W meczach tych „biało-niebiescy” zdobyli trzy punkty, dzięki domowemu zwycięstwu z Hetmanem Zamość. Lewart przegrał wyjazdowe pojedynki z Koroną II Kielce i Chełmianką Chełm. Po czterdziestu jeden kolejkach lubartowianie w ligowej tabeli w stawce 21 drużyn z dorobkiem 46 punktów zajmują 14 miejsce.

REZERWY KORONY KIELCE MINIMALNIE LEPSZE

W 39 kolejce rozgrywek piłkarze Lewartu Lubartów grali na wyjeździe z rezerwami Korony Kielce. Obie jedenastki ciągle walczą o utrzymanie w III lidze i był to tzw. mecz za sześć punktów. Ogromny wpływ na losy pojedynku miały boiskowe wydarzenia z 25 minuty. Wówczas Konrad Szczotka obejrzał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Wiadomo było, że jakakolwiek zdobycz punktowa w tym meczu będzie sukcesem podopiecznych Tomasza Bednaruka. Przez całe spotkanie gospodarze mieli przewagę, ale defensywa Lewartu skutecznie odpierała ataki. Tak było aż do 88 minuty. Wówczas zespół z Kielc wywalczył rzut karny. Strzał z jedenastu metrów zapewnił rezerwom Korony trzy punkty.

WYGRALI I DALI SYGNAŁ, ŻE CHCĄ SIĘ UTRZYMAĆ

Jeżeli piłkarze Lewartu chcą się utrzymać w III lidze to muszą wygrywać takie pojedynki. I w meczu z Hetmanem Zamość lubartowski zespół pokazał, że jest zainteresowany pozostaniem w gronie trzecioligowców.

Już w 3 minucie w polu karnym faulowany był Aleks Aftyka. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Krystian Żelisko i dał prowadzenie gospodarzom. W 19 minucie było już 2:0, a na listę strzelców wpisał się Aleks Aftyka. „Biało-niebiescy” nie zadowolili się dwubramkowym prowadzeniem. Ciągle atakowali i zagrażali bramce Hetmana. Jeszcze przed przerwą do siatki trafili Grzegorz Fularski i Joe Dearman. Po zmianie stron Lewart już nie zdobył gola, za to honorowe trafienie zapisali na swoim koncie przyjezdni. Komplet punktów pozwolił podopiecznym Tomasza Bednaruka awansować o jedną pozycję w ligowej tabeli i znacznie przybliżyć się do utrzymania. Przeciwko Hetmanowi w meczu ligowym seniorów zadebiutowało dwóch młodych wychowanków klubu Mateusz Bednarczyk i Bartosz Duda. Ten pierwszy mógł nawet w debiucie strzelić gola, jednak jego strzał obronił bramkarz przeciwnika.

RADOŚĆ UCIEKŁA W DOLICZONYM CZASIE GRY

Między 40, a 41 kolejką odbyła się sesja Rady Miasta Lubartów. Dla Lewartu Lubartów miało to istotne znaczenie w kontekście problemów finansowych klubu i zaległości płacowych wobec zawodników. Radni postanowili przyznać dotację w wysokości 140 tys. zł na funkcjonowanie najstarszego stowarzyszenia kultury fizycznej w mieście. Fundusze te pozwolą w części rozwiązać kłopoty finansowe.

W przedostatniej kolejce sezonu jedenastka z Lubartowa grała na wyjeździe z Chełmianką Chełm. Był to bardzo ciekawy mecz. Na boisku wiele się działo, a pod bramkami często dochodziło do sytuacji strzeleckich. W pierwszej połowie obie drużyny stworzyły po kilka okazji na zdobycie gola. Dla gości mogli trafić Joe Dearman i Krystian Żelisko. W 51 minucie strzał Marcina Świecha zatrzymał się dopiero w siatce i beniaminek objął prowadzenie. Gospodarze wyrównali dwadzieścia minut później za sprawą byłego piłkarza Lewartu Huberta Kotowicza. Remis utrzymywał się aż do 90 minuty. Już w doliczonym czasie gry Chełmianka zadała decydujący cios i wygrała 2:1. Remis uciekł dosłownie w ostatniej chwili, a ten punkt w kontekście rozstrzygnięć w innych spotkaniach zapewniłby już utrzymanie.

Dokumentacja ostatnich spotkań ligowych Lewartu Lubartów:

Korona II Kielce – Lewart Lubartów 1:0 (0:0).

Skład Lewartu: Długosz – Michałów, Zbiciak, Niewęgłowski (od 80 min. Janiszek), Niewiński, Pożak, Maksymiuk (od 72 min. Buczek), Szczotka, Najda, Nowak, Żelisko (od 67 min. Fularski).

Lewart Lubartów – Hetman Zamość 4:1 (4:0); gole dla Lewartu zdobyli: Krystian Żelisko w 3 z rzutu karnego, Aleks Aftyka w 19, Grzegorz Fularski w 33, Joe Dearman w 43 minucie.

Skład Lewartu: Długosz – Niewiński, Zbiciak, Janiszek, Świech, Dearman (od 76 min. Bednarczyk), Maksymiuk (od 86 min. Buczek), Fularski, Najda (od 89 min. Góralski), Aftyka, Żelisko (od 89 min. Duda).

Chełmianka Chełm – Lewart Lubartów 2:1 (0:0); gola dla Lewartu w 51 minucie zdobył Marcin Świech.

Skład Lewartu: Długosz – Niewiński, Zbiciak, Janiszek, Świech, Dearman (od 77 min. Michałów), Maksymiuk, Fularski (od 81 min. Nowak), Najda (od 88 min. Góralski), Aftyka (od 77 min. Buczek), Żelisko.

W najbliższą niedzielę 20 czerwca odbędzie się zakończenie sezonu 2020/2021 w czwartej grupie III ligi. Lewart zagra wtedy u siebie z Wisłoką Dębica, a początek wszystkich spotkań ostatniej kolejki zaplanowano na godzinę 17.30. Znamy już trzech spadkowiczów – Hetman Zamość, Jutrzenka Giebułtów i Stal Kraśnik. Pozostałe trzy drużyny, które pożegnają się z III ligą zostaną wyłonione z grupy pięciu zespołów – Lewart Lubartów, Podlasie Biała Podlaska, Orlęta Radzyń Podlaski, KS Wiązownica i Korona II Kielce. Lewart w tej grupie jest w najlepszej sytuacji. Pewne utrzymanie da już remis w meczu z Wisłoką. Zachowanie ligowego bytu jest nawet możliwe w przypadku porażki, ale wtedy swoich spotkań nie mogą wygrać Podlasie i Orlęta. Te dwie jedenastki mogą zepchnąć Lewart do strefy spadkowej. Miejmy jednak nadzieję, że nie spełni się ten czarny scenariusz. Podopieczni Tomasza Bednaruka mają wszystko w swoich rękach. Wystarczy zapunktować z Wisłoką i nie trzeba oglądać się na wyniki innych spotkań.