5 sposobów na zwalczenie zanieczyszczonego powietrza w domu

Zanieczyszczone powietrze w domu nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, problemów z oddychaniem czy też pogorszonego samopoczucia. Jak sobie z nim radzić? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można zadbać o czyste powietrze w przestrzeni domowej, troszcząc się o siebie i własną rodzinę. Oto 5 pomysłów, których absolutnie nie powinno się lekceważyć.

Przede wszystkim oczyszczacz powietrza

Podstawą sukcesu w walce z zanieczyszczonym powietrzem w domu jest oczyszczacz powietrza. Ma on na celu znaczną poprawę jakości oraz czystości wdychanego przez domowników powietrza. Jak działa taki oczyszczacz? Otóż najważniejszą rolę pełnią w tym wszystkim wentylatory (zasysające powietrze i przepuszczające je do filtrów) oraz filtry (oddzielenie zanieczyszczeń od reszty powietrza). Urządzenie odpowiada za usuwanie groźnych zanieczyszczeń oraz kurzu, a najbardziej zaawansowane modele są w stanie skutecznie filtrować powietrze z grzybów czy też bakterii oraz je nawilżać. Doskonałym przykładem w tej kategorii jest oczyszczacz Dyson. Warto wybierać dla siebie oczyszczacze z rozbudowaną funkcjonalnością, a konkretniej wykrywające alergeny i niewielkie drobinki kurzu, z automatycznym trybem, obsługiwane przy pomocy pilota lub aplikacji oraz dysponujące funkcją orzeźwienia powietrza. Jak widać zdecydowanie się na oczyszczacze powietrza Dyson oraz inne, które spełniają powyższe kryteria może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

Regularne wietrzenie pomieszczeń

Drugą propozycją dla domowników jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Wietrzyć salon, sypialnię, jadalnię czy też kuchnię powinno się zarówno latem, jak i zimą. Najbardziej efektywne jest wietrzenie kompleksowe, opierające się na tym, iż za jednym razem otwiera się wszystkie okna w domu. Należy się na to zdecydować, gdy pozwalają na to panujące za oknem warunki atmosferyczne.

Inwestowanie w rośliny doniczkowe

Niekiedy korzystnym rozwiązaniem okażą się rośliny doniczkowe, które pełnią funkcję naturalnych oczyszczaczy powietrza i cieszą się coraz większą popularnością. Wśród nich wyróżnia się m.in. takie rośliny, jak:

  • paprotka,
  • bluszcz pospolity,
  • aloes,
  • fikus benjamina,
  • dracena obrzeżona.

Najlepiej porozmawiać na ten temat z doświadczonymi specjalistami od roślin doniczkowych, którzy pomogą domownikom dobrać idealne roślinki do ich domów i mieszkań.

Rzucenie palenia

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że palenie w mieszkaniu przyczynia się do rozwoju zanieczyszczonego powietrza w domu. Warto pomyśleć o rzuceniu palenia, a tym samym zadbać o swoje zdrowie i ograniczyć osadzanie się w pomieszczeniach szkodliwych substancji. Alternatywą jest palenie na zewnątrz (np. na balkonie lub na tarasie).

Regularne odkurzanie dywanów z wykorzystaniem odpowiedniego odkurzacza

Ostatnim z ciekawych sposobów na zanieczyszczone powietrze w domu jest regularne odkurzanie dywanów przy pomocy odpowiednio dobranego odkurzacza z filtrem. Dzięki temu zanieczyszczenia i alergeny nie przedostaną się z powrotem do powietrza, a z dywanowych wykładzin znikną wszelkie cząsteczki pyłu. 

Artykuł partnera