Ciekawostki o witaminie D. Co trzeba o niej wiedzieć?

Suplementacja witaminy D jest bardzo ważna. Substancja ta jest niezbędna do przeprowadzenia procesów w komórkach. Bierze ona udział w metabolizmie kości, chroni komórki nerwowe, wspiera odporność i reguluje pracę mięśni. Zobacz, co warto wiedzieć o witaminie D.

Witaminę D trzeba suplementować

Suplementacja witaminy D jest wskazana przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Niektóre osoby (m.in. seniorzy) powinny przyjmować ją przez cały rok. Dzięki temu można uniknąć niedoborów, które prowadzą do bardzo groźnych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Suplementy są dostępne w formie tabletek, pastylek lub kropli. Przy wyborze należy kierować się dawką dostosowaną do potrzeb i wieku (np. witamina D3 4000 IU).

Organizm może wytworzyć witaminę D

Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem promieniowania słonecznego, a dokładniej UV. Jest na nią przekształcana substancja obecna w cholesterolu. Proces ten zachodzi w skórze. Naturalna synteza witaminy D jest bardzo efektywna. Już po 15–20 minutach ekspozycji na słońce zostaje wytworzone ok. 1500 IU, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę substancję. Niestety, w Polsce nie jest to możliwe przez cały rok – dlatego konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Krem z filtrem zmniejsza produkcję witaminy D

Skóra, która jest pokryta kremem z filtrem przeciwsłonecznym, nie produkuje witaminy D. Dzieje się tak, ponieważ nie pochłania ona promieni UV. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z ochrony przed słońcem – wręcz przeciwnie. Stosowanie kremów z filtrem jest ważnym elementem ochrony skóry.

Witamina D jest obecna także w pożywieniu

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę D można w pewnym stopniu pokryć dzięki spożywaniu pokarmów, które ją zawierają. Są to m.in. czerwone mięso, ryby morskie (tłuste), wątróbka i jaja. Zawierają ją także przetwory mleczne.

Odpowiedni poziom witaminy D zmniejsza ryzyko chorób

Witamina D wspiera działanie układu immunologicznego. U osób z odpowiednim poziomem tej substancji istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Mowa o schorzeniach układu kostnego (osteoporoza, krzywica), ale też cukrzycy, bezsenności, zaburzeń nastroju. Badania wykazują jej istotny udział w profilaktyce nowotworów.

Witaminę D powinny suplementować osoby w każdym wieku

Witaminy D potrzebuje organizm osób w każdym wieku. Suplementację rozpoczyna się już u noworodków. Tylko dzięki stosowaniu suplementów diety można zmniejszyć ryzyko powstania groźnych niedoborów.

Artykuł partnera