Dom czy mieszkanie? Plusy i minusy obu rozwiązań

Planując przeprowadzkę lub inwestycję w nieruchomość stajemy przed dylematem, czy lepszym rozwiązaniem jest dom, czy też postawić na mieszkanie. Jak się okazuje, nie ma jednej prostej odpowiedzi na takie pytanie, a wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto jednak przeanalizować najważniejsze wady oraz zalety obu opcji i na tej podstawie wyciągnąć własne wnioski, które pomogą w podjęciu decyzji.
Wybór rodzaju nieruchomości nie jest prosty, ponieważ w grę wchodzą zarówno nasze osobiste upodobania, ale również ogromne zasoby finansowe. Dla wielu osób jest to najważniejsza decyzja w ich życia, co nie ułatwia zadania, a wręcz przeciwnie. Postanowiliśmy więc przygotować krótki poradnik i zwrócić uwagę na mocne i słabe strony zarówno budowy/zakupu domu czy też nabycia mieszkania.

Własne mieszkanie – mocne oraz słabe strony

W przypadku zabudowy mieszkaniowej można mówić o bardzo szerokiej ofercie, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dla wielu osób zaletą własnego mieszkania jest to, że są one zazwyczaj zlokalizowane w obrębie miasta, a więc mamy stały dostęp do sklepów, szkół, szpitali itd. Jest to także świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo. Największym minusem mieszkania w bloku jest oczywiście to, że trudno mówić tutaj o prywatności, ponieważ mamy obok siebie sąsiadów. Właściciel mieszkania nie może też liczyć na to, że wypocznie na świeżym powietrzu, chociaż można poradzić sobie z tym wybierając mieszkanie z balkonem.

Zalety i wady budowy lub zakupu domu

Dom to przede wszystkim możliwość życia na własnych zasadach, nie trzeba przejmować się sąsiadami. Zabudowa jednorodzinna daje nam też większe pole możliwości jeśli chodzi o gospodarowanie terenem wokół. Można zrobić bowiem własny ogródek, oczko wodne, a nawet basen, nie mówiąc już o miejscu na grillowanie i spotkania z przyjaciółmi. Inwestując w dom nie musimy martwić się o miejsca parkingowe, co w przypadku mieszkań, szczególnie w centrum miasta, jest jednym z największych problemów. Minusem jest oczywiście to, że wszelkie awarie, remonty czy takie kwestie jak choćby budowę szamba czy popularne ostatnio przydomowe oczyszczalnie ścieków musimy wykonywać we własnym zakresie i wszystko samodzielnie zorganizować.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Jak więc widzimy, każde z rozwiązań ma szereg atutów, ale za nimi idą także mniejsze lub większe mankamenty, które mogą zniechęcić nas do takiej inwestycji. Najważniejsze w tego typu przypadkach jest to, aby kierować się własnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Trudno odpowiedzieć na pytanie, która opcja jest droższa, ponieważ tutaj także ogromne znaczenie ma np. to, na jakim standardzie nam zależy. Jeśli dla kogoś priorytetem jest komfort, bezpieczeństwo i nie chce przejmować się zarządzaniem, naprawą czy awariami w nieruchomości, najlepszą opcją będzie wybór mieszkania. Jeżeli z kolei istotny jest wysoki poziom prywatności, cisza, spokój, posiadanie własnego ogrodu czy tarasu, gdzie można wypocząć, wybór powinien paść na dom.

Artykuł partnera