Festiwal na Ludową Nutę – będzie kolorowo!

Już 7 września na placu przed ratuszem zrobi się folkowo, kolorowo i głośno. Odbędzie się bowiem Festiwal na Ludową Nutę, który jest prezentacją dorobku artystycznego oraz integracją środowiska kapel wykonujących muzykę ludową. Przyświeca mu hasło „Tradycyjnie Lubartów”.

Festiwal jest kontynuacją spotkań ludowych, odbywających się w Lubartowie, w nowej odsłonie. „Muzykowanie na Ludową Nutę” stało się lokalną tradycją kontynuowaną od 25 lat. Na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Lubartowa i okolic. W tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019 wydarzenie jest kontynuowane na jeszcze większą skalę niż dotychczas. Festiwal został objęty honorowym patronatem przez: Burmistrza Miasta Lubartów, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Wojewodę Lubelskiego, a partnerem zostało Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00. Będzie to świetna okazja, by zapoznać się z tradycyjną muzyką ludową, przyjrzeć się strojom, które kiedyś nosili ludzie zamieszkujący tereny Lubelszczyzny, oraz wziąć udział w koncercie dwóch gwiazd wieczoru.

Pierwsza część festiwalu to prezentacja kapel z okolic Lubelszczyzny. Swój udział w wydarzeniu zgłosiło 9 z nich: Zespół Ludowy „Kumosie”, Łopieńczacy, TO i OWO z Kamionki, Siedliszczanie znad Wieprza, Milejowska Kapela Ludowa, Kapela Wujka Romana z Żółkiewki, Lubelska Kapela „MAKI”, Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Chełmska” oraz lubartowska Kapela Ludowa „Lubartowiacy”.

Druga część festiwalu to występy gwiazd, czyli dwa koncerty główne, które podsumują całość spotkania i przeniosą nas w niezwykłą podróż muzyczną i taneczną. Na godzinę 19:00 planowany jest występ zespół Szalom Chełm, a po nim, około godziny 20:00, za sprawą kapeli folkowej Góralska Hora przeniesiemy się w zupełnie inne strony.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa strojów ludowych. Impreza ma na celu integrację międzypokoleniową, zapraszamy więc całe rodziny do wspólnego świętowania. Wstęp wolny.

Agnieszka Karpińska