Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Niegdyś kojarzone z luksusem, dziś coraz częściej pojawia się w polskich domach. I choć nie jest nowością na rynku, wciąż symbolizuje wysoką klasę i komfort mieszkania. Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną dużej wygody w swoich czterech ścianach. Jaką podłogę wybrać, aby funkcja ogrzewania była jak najefektywniejsza? W poniższym artykule piszemy o tym, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe – najważniejsze cechy

Podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna być odporna na mechaniczne podwyższanie temperatury i nie może ulegać deformacji. Producenci informują klientów o tych cechach, aby wybrana podłoga mogła służyć domownikom przez wiele lat. By ogrzewanie było opłacalne i skuteczne, podłoga musi też dobrze przewodzić ciepło. Wybór konkretnego materiału zależy od rodzaju ogrzewania (wodne lub elektryczne). Niektóre produkty z powodzeniem stosowane na ogrzewaniu wodnym, w tym panele winylowe, nie nadają się do montażu na elektrycznych matach grzewczych.

Ważne jest również, aby poniżej ogrzewania podłogowego umieścić warstwę izolacyjną, w tym podkłady i folię ułożone na posadzce, które pełnią kluczową rolę w rozprowadzaniu ciepła po podłodze.

Poszukując pomysłów na wykończenie podłogi w swoim domu, warto rozważyć kompleksowe urządzanie mieszkania z pomocą projektanta wnętrz. Oferowane pakiety pod klucz to opcja, która pomoże Ci stworzyć odpowiednią podłogę.

Panele czy płytki?

Płytki ceramiczne

Płytki są najbardziej odpowiednim materiałem, który można położyć na ogrzewanie. Świetnie przewodzą temperaturę i będzie to odczuwalne w znacznym stopniu – kafelki bardzo szybko stają się ciepłe. Wybór płytek ceramicznych jest duży, co ułatwia dostosowanie ich do panującego we wnętrzu stylu, a ich specyfika sprawia, że położone mogą zostać w całym domu; oprócz kuchni i łazienki sprawdzą się one też w przedpokoju, salonie czy jadalni.

Deska warstwowa drewniana, panel laminowany i winylowy

Wyborem mniej korzystnym pod względem użytkowym, lecz wciąż możliwym do rozważenia będą panele laminowane i winylowe, a także deska warstwowa drewniana. Panele laminowane warto wziąć pod uwagę wtedy, gdy zależy nam na łatwym i szybkim montażu (zazwyczaj bezklejowo, na klik), wygodnej pielęgnacji, a także dużej różnorodności wzorów do wyboru. Minusem tego rozwiązania będzie mniejsza wytrzymałość na zniszczenia, brak możliwości ich odnawiania oraz w przypadku ogrzewania podłogowego dostosowanie jedynie do tego wodnego.

Deska warstwowa drewniana to idealna propozycja dla zwolenników naturalnego i przyjemnego w dotyku materiału. Są łatwe w montażu i można je odnawiać. Do wad zaliczyć można wysoką w stosunku do paneli laminowanych cenę oraz niemożliwość ich zastosowania w całym domu.

 

Sprawdź informacje od producenta

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze paneli lub innego materiału na ogrzewanie podłogowe jest zwrócenie uwagi na to, czy został on oznaczony jako nadający się do stosowania przy tej funkcji. Przed zakupem upewnij się, że karcie gwarancyjnej produktu znajduje się taka informacja.

Artykuł partnera