Jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza w mieszkaniu?

Jakość wdychanego powietrza w mieszkaniu ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Szczęśliwie w takich miejscach jak mieszkania kontrola tego czynnika jest możliwa. Źródeł problemu może być wiele i lepiej eliminować je zawczasu niż później borykać się z kosztownym, nieprzyjemnym i czasochłonnym leczeniem. Poznawszy przyczynę istniejącego kłopotu, możemy dopasować odpowiednią technikę radzenia sobie z tym problemem. Jakie metody poprawy jakości powietrza można z sukcesem wykorzystać?

Jakość powietrza – jakie są źródła zanieczyszczeń?

Zacznijmy od oczywistym przyczyn zanieczyszczeń, jakie spotkać można w mieszkaniu. To oczywiście dym papierosowy. Zawiera on groźne dla naszego zdrowia substancje chemiczne, takie jak tlenek węgla (CO) i tlenek azotu (azotu). Obie substancje są zdradliwe, ponieważ nie mają smaku. Są też bezbarwne. Niemniej zanieczyszczenie dymem papierosowym jest wyczuwalne. Tlenek węgla powstaje również na skutek nieszczelnych kuchenek gazowych i grzejników. Jest o tyle groźną substancją, że wpływa on na nasz układ nerwowy i krwiobieg.

Kolejną kategorią zanieczyszczeń są tak zwane lotne związki organiczne. Należą do nich aerozole, farby, rozpuszczalniki, kleje i tak dalej. Wdychanie takich substancji może przyczyniać się do bólu i zawrotów głowy, nudności oraz podrażnień nosa i oczu. Istotnym problemem jest też kurz. Zawiera on bakterie, roztocza i innej nieczystości niewidoczne gołym okiem. Podobnie jak sierść czworonogów, może powodować reakcje alergiczne. 

Źródła zanieczyszczenia powietrza – jak sobie z nimi radzić?

W niektórych przypadkach wystarczą proste metody radzenia sobie z pogorszoną jakością cyrkulującego powietrza. Dymu papierosowego można się pozbyć z otoczenia poprzez zwyczajne wywietrzenie mieszkania. Otwarte okna lub balkon powinny zdać egzamin w tym wypadku. Ta sama metoda poskutkuje w przypadku rozpylonych aerozoli. Kurzu pozbyć się można poprzez regularne odkurzanie i ścieranie za pomocą szmatki. Można też postawić na uniwersalne rozwiązania, takie jak np. oczyszczacze powietrza Dyson. Urządzenia te wciągają za pomocą pewnych wentylatorów powietrze i je filtrują. Zwracają do otoczenia powietrze już oczyszczone. Działają dobrze na kurz, roztocza, dym papierosowy i szkodliwe substancje. Niektóre modele dysponują możliwością nawilżania powietrza, co działa korzystnie na mikroklimat panujący w mieszkaniu. Od metod najprostszych, takich jak codzienne porządki czy zapewnianie ciągłej wentylacji po urządzenia filtrujące powietrze. Arsenał możliwości radzenia sobie z brzydkim powietrzem w mieszkaniu mamy całkiem pokaźny.

Zanieczyszczenie powietrza a nieoczywiste rozwiązania

Wspomnieliśmy już o najczęściej spotykanych źródłach zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu. Pośród całej gamy metod poprawy jakości wdychanego powietrza można wyróżnić te całkiem nieoczywiste. Oczyszczacz Dyson to tylko jeden z licznych przykładów radzenia sobie z substancjami szkodliwymi dla zdrowia i samopoczucia. Także z jakością powietrza samego w sobie. Istnieją niekonwencjonalne sposoby, które może nie eliminują całkowicie problemu, ale poprawiają w pewnym ograniczonym zakresie jakość powietrza.

  • Rośliny – obecność roślin jest wskazana. Wiedziały o tym nasze babcie, które często trzymały gros roślin doniczkowych w mieszkaniach. Paprotka, bluszcz lub skrzydłokwiat to tylko nieliczne przykłady roślin, które wchłaniają szkodliwe substancje szkodliwe i przekazują otoczeniu „przefiltrowane” powietrze. Oczywiście zastosowanie roślin można potraktować jako dodatek, nie jako sposób na oczyszczenie powietrza jako takie.
  • Ręcznik na kaloryferze – jeśli powietrze w mieszkaniu jest nie tylko zanieczyszczone, ale i suche w dodatku, to albo zastosujmy nawilżacz powietrza, albo przyłóżmy zwilżony uprzednio ręcznik na kaloryferze. Powinno to przynieść powiew ulgi.

Powyższe rozwiązania pełnią funkcję dodatku, pomocy w procesie dbania o czystość cyrkulującego w mieszkaniu powietrza. 

Artykuł partnera