Jedzenie przed snem – fakty i mity na temat jedzenia późnym wieczorem

Bardzo często zdarza się tak, że nie zwracamy uwagi na to, co jemy i o której godzinie spożywamy ostatni posiłek. Jemy późną kolację, a po chwili kładziemy się spać, ale czy jest to, aby na pewno dobre dla naszego organizmu? Czy nie szkodzi to naszemu organizmowi? Czy jedzenie późnym wieczorem szkodzi zdrowiu?

Najpopularniejsze fakty i mity na temat jedzenia przed snem

Gdy zbliżamy się do pory spania, nasz organizm zmienia swój tryb na tryb nocny. Co prowadzi do zupełnie innych potrzeb niż w ciągu dnia. Nie możemy więc się dziwić że jeśli zjemy bardzo sytą kolację tuż przed snem, rano budzimy się niewyspani. Z czego to wynika? Otóż gdy śpimy w nocy, nasz organizm musi przetrawić produkty spożyte przed snem, dzięki czemu nie ma kiedy odpocząć, dlatego też gdy budzimy się rano, odczuwamy zmęczenie i niewyspanie.

Czy twierdzenie, że ostatni posiłek powinniśmy zjadać nie później niż o 18 to mit? Jak najbardziej tak! Wiele z nas prowadzi różny tryb życia i ciężko byłoby się dostosować się do tego, by spożywać kolację o godzinie 18. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść nie później niż 2-3 godziny przed snem, co pozwoli na odpoczynek naszego żołądka podczas snu, a rano obudzimy się wyspani i pełni sił. Należy również pamiętać, że posiłek powinien być lekki, aby nie przeciążać naszego żołądka, nasze ciało będzie w stanie spoczynku i nie będzie miało możliwości spalenia dostarczonej ilości kalorii.

Czy przed snem powinniśmy unikać czekolady? Tak! W czekoladzie znajdziemy związki takie jak kofeina czy też tyramina. Gdy nasz organizm powinien się wyciszyć i uspokoić przed snem, po spożyciu czekolady będzie on pobudzony, co utrudnia nasze zasypianie. Związki, które są obecne w czekoladzie znajdziemy również między innymi w bananach, wędzonkach oraz żółtych serach. Tych produktów również należy wystrzegać się przed snem.

Czy ostre przyprawy i produkty mogą wywoływać zgagę? Oczywiście jest to prawda. Przed snem starajmy się spożywać produkty mniej przyprawione oraz takie, które nie są pikantne, ponieważ podczas procesu ich trawienia może pojawić się powodująca dyskomfort zgaga, co znacznie utrudni nam zaśnięcie. Starajmy się również, aby kolacja była lekka, świeża oraz nie zawierała dużych ilości cytrusów, które również mogą prowadzić do zgagi.

Co jeść na kolację?

Pamiętajmy, aby nasza kolacja zawierała odpowiednie produkty spożywcze oraz by nie była zbyt obfita, co może powodować dłuższe trawienie pokarmów. W naszym jadłospisie powinniśmy zawrzeć produkty białkowe, które idealnie nadają się na lekki posiłek przed snem. Nasza kolacja może składać się np. z lekkich kanapek z twarożkiem i warzywami lub delikatną, chudą wędliną. Pamiętajmy jednak aby przed snem nie spożywać napojów takich jak herbata czy kawa, ponieważ zawierają one kofeinę, która utrudnia proces zasypiania. Doskonałym napojem, który może je zastąpić w takim przypadku jest sok z wiśni. Jest on idealny w porze wieczornej, ponieważ idealnie wpływa na spokojny sen, ze względu na to, że pomaga nam wytwarzać melatoninę, czyli hormon snu. Unikajmy również napojów alkoholowych, które również niekorzystnie wpływają na proces trawienia jak również na sen. Jeśli posiadamy trudności z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest dietetyk lub lekarz.

Dieta pudełkowa od Pogotowia Dietetycznego zapewni zdrową i pożywną kolację

Pogotowie Dietetyczne to jeden z najlepszych cateringów dietetycznych, który oferuje smaczne i zdrowe dania na każdy dzień tygodnia. W dziennym jadłospisie możemy znaleźć 5 posiłków, które są pełnowartościowe oraz dobrane kalorycznie do każdego indywidualnie. Catering dietetyczny oferuje również doskonale zbilansowaną kolację bazującą na fundamentalnych zasadach żywienia. Podczas wyboru diety pudełkowej mamy pewność, że jedzenie późnym wieczorem nie będzie sprawiało żadnego problemu, a nasz organizm rano obudzi się wypoczęty i pełny sił. Podejmij się właściwej diety razem z Pogotowiem Dietetycznym. Zamów już dziś i ciesz się idealną kolacją i przespaną nocą, każdego dnia.

Artykuł partnera