Konkurs na promocję miasta rozstrzygnięty

Ponad 61 tys. złotych dotacji otrzymały lubartowskie organizacje na promocję miasta Lubartów podczas imprez i wydarzeń kulturalno-sportowych. W sumie do Urzędu Miasta wpłynęło 27 ofert na łączną kwotę ponad 260 tys zł.

Otwarty konkurs ofert na promocję Miasta Lubartów podczas przedsięwzięć o charakterze kulturalnym oraz sportowym w 2020 roku został ogłoszony Zarządzeniem Burmistrza Miasta Lubartów z dnia 31 stycznia 2020 roku – informuje Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Lubartów. – Do tegorocznego konkursu wpłynęło 27 ofert. Łączna kwota dotacji, o jaką wnioskowały organizacje pozarządowe, przekroczyła ponad czterokrotnie zabezpieczone w budżecie miasta środki finansowe – dodaje. Organizacje aplikowały łącznie o kwotę 263 017 zł, natomiast pula środków w konkursie wynosiła 61 500 zł.

Zgodnie z procedurą konkursową każda z ofert podlegała najpierw ocenie formalnej i po jej pozytywnym zakończeniu ocenie merytorycznej. Ocena formalna polegała m.in. na sprawdzeniu tego czy do oferty dołączone zostały wszystkie wymagane załączniki, czy wypełnione zostały wszystkie pola oferty, czy podmiot jest uprawniony do otrzymania dotacji i czy jego działalność statutowa jest zgodna z dziedziną zadania publicznego będącego przedmiotem konkursu.

Jak się okazało, większość organizacji poradziła sobie z tym etapem procedury. Tylko jedna oferta nie spełniła wymogów formalnych. Chodzi o ofertę Stowarzyszenia Tenisa Stołowego Miejski Klub Sportowy Lubartów pn.: „Promocja Miasta Lubartów w 2020 roku”. Ze złożonych dokumentów rejestrowych wynikało, iż osoby, które podpisały się pod dokumentami, nie posiadały takich kompetencji. Upłynęła kadencja zarządu i nie przedstawiono na etapie uzupełnienia dokumentów spełniających kryterium wskazanego w ogłoszeniu konkursowym. W tej sprawie urząd wystąpił również o opinię prawną, jednoznacznie wskazała ona na niespełnienie wymogów formalnych.

Jak udało się ustalić naszej redakcji, przedstawiciel Stowarzyszenia był na spotkaniu w urzędzie, w którym wziął udział burmistrz oraz naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Otrzymał informację, jaka jest aktualna sytuacja, jakie błędy formalne popełnił oraz w jaki sposób urząd mógłby pomóc w funkcjonowaniu klubu.

Tymczasem przeprowadzonym zgodnie z procedurami konkursem zainteresowała się lokalna telewizja, która w tej sprawie wywołała szum informacyjny, jak zwykle przedstawiając decyzje urzędników Ratusza w niekorzystnym świetle. Elementy materiału w rozmowie z naszą redakcją komentują m.in. członkowie Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

Finalnie w konkursie zarekomendowano do otrzymania dotacji w roku 2020 21 wniosków. Sześć ofert nie otrzymało wystarczającej ilości punktów na etapie oceny merytorycznej.

Listę podmiotów i kwoty otrzymanej dotacji publikujemy poniżej:

Alwernia – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny

Kapucyński Piknik Motocyklowy 2020 – 3500 zł

Federacja Zmotoryzowanych

 • Motozłaz – Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych (MPPZ) w kategorii motocykle – 1000 zł

Forum Aktywności Sportowo – Turystycznej FAST

 • Wiosenne Mistrzostwa Miasta Lubartów w pływaniu szkół podstawowych – 600 zł

Forum Aktywności Sportowo – Turystycznej FAST

 • Rodzinne pływanie dla dzieci z rocznika 2012 i młodszych – impreza rekreacyjno – sportowa – IX edycja – 400 zł

Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy

 • Lubartów Miastem Szachistów – XX Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Lubartowskich Przedsiębiorców – Memoriał Ryszarda Czermińskiego – 4000 zł

Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy

 • Lubartów Miastem Szachistów – Lubartów Miastem Międzynarodowego Dnia Szachów – 1000 zł

Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy

 • VII Świąteczny Turniej Szachów Błyskawicznych i Symultana Szachowa z Mistrzem – 750 zł

Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy

 • Terminator Race – Lubartowski Bieg Terenowy z Przeszkodami – 5000 zł

Lubartowskie Towarzystwo Przyjaciół Sportu

 • Lubartów jako miasto przyjazne turystyce – kształtowanie pozytywnego wizerunku miasta podczas imprez turystycznych – 1000 zł

Miejski Klub Sportowy „Lewart” Autonomiczna Grupa Sekcji

– Promocja Miasta Lubartów poprzez organizację i uczestnictwo meczy ligowych mężczyzn i kobiet – 3000 zł

Miejski Klub Sportowy „Lewart”

 • Udział w rozgrywkach piłki nożnej – 11 000 zł

Miejski Klub Sportowy „Lewart”

 • Dzień Dziecka na sportowo – 2000 zł

Miejskie Koło Turystyki Rowerowej „Relaks”

 • Rowerowy Rajd Upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej – 2000 zł

Miejskie Koło Turystyki Rowerowej „Relaks”

 • Obchody 25-lecia Miejskiego Koła Turystyki Rowerowej „Relaks” – 2000 zł

Młodzieżowy Klub Lekkoatletyczny „Nefryt”

 • XXV Ogólnopolskie Biegi Lewarta – 4000 zł

Młodzieżowy Klub Sportowy Lubartów

 • Promocja Miasta Lubartów w ramach startu zawodników Młodzieżowego Klubu Sportowego Lubartów w zawodach mieszanych sztuk walki i brazylijskiego jiu jitsu w 2020 roku – 1000 złMłodzieżowy Klub Sportowy Lubartów
 • Promocja Miasta Lubartów w ramach organizacji letniej Gali MMA w 2020 roku- 5000 zł

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „SIL”

 • Senioralne warsztaty rękodzielnicze – 1000 zł

Stowarzyszenie na Rzecz rozwoju Powiatu Lubartowskiego

 • Lance do boju, szable w dłoń – koncert z okazji 100 Rocznicy Bitwy Warszawskiej – 4000 zł

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II

 • Lubartów miasto otwarte – miasteczko integracyjne dla osób niepełnosprawnych – 2000 zł

Stowarzyszenie Sąsiedzi

– Miasteczko Atrakcji – organizacja bezpłatnych atrakcji dla dzieci – 7250 zł

Czego nie pokazała lokalna telewizja?

O spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Tenisa Stołowego MKS Lubartów rozmawiamy z członkami rady nadzorczej lubartowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, radnymi miejskimi Renatą Mazur i Jackiem Tchórzem.

W ostatni piątek lokalna telewizja pokazała tylko wycięty fragment spotkania z członkami Stowarzyszenia Tenisa Stołowego MKS Lubartów. Jaki przebieg miało owo spotkanie, czego dotyczyło i jakie propozycje padły ze strony członka rady nadzorczej spółdzielni Krzysztofa Paśnika, burmistrza miasta w kontekście wsparcia STS?

Renata Mazur/Jacek Tchórz:

To spotkanie odbyło się w trakcie Rady Nadzorczej SM. Zeszliśmy na salę do tenisistów, którzy chcieli podziękować nam za wsparcie. Ku naszemu zdziwieniu pojawiała się też tam lokalna telewizja. Wszyscy spodziewali się miłej atmosfery. Tymczasem prezes spółdzielni Jacek Tomasiak w obecności kamer zaatakował Krzysztofa Paśnika. Wypominał mu kwestie związane z dotacjami miejskimi na kluby sportowe. W tym na klub STS MKS. Ze względu na obecność młodych zawodników, burmistrz poprosił o rozmowę na ten temat w urzędzie. Odnosiło się wrażenie, że bierzemy udział w wyreżyserowanym przedstawieniu, szopce medialnej przy udziale kamer. Podczas spotkania burmistrz wielokrotnie prosił o rozmowę w innych okolicznościach bez udziału trenujących dzieci, jedna z matek również o to prosiła, aby przerwać rozmowę. To nie przekonało pana Tomasiaka. W końcu burmistrz zaproponował, aby część diet członków Rady Nadzorczej SM przekazać na działalność klubu STS. W materiale lokalnej telewizji została pokazana tylko część spotkania, która wypacza jego całość. Tam były dzieci w wieku 6-7 lat. Zachowanie Tomasiaka było nieodpowiednie do sytuacji. Nie pomogły nawet prośby matki, aby przerwać tę rozmowę.

Czego w relacji ze spotkania w spółdzielni nie pokazała lokalna telewizja?

Przede wszystkim stanowiska burmistrza, który chciał rozmawiać na temat finansowania klubu bez niepotrzebnych nikomu emocji. Nie była pokazana również propozycja burmistrza, aby część diety członków rady przekazać na działalność klubu. Zabrakło w końcu tego, jak burmistrz chciał uspokoić sytuację i wyciągnął rękę do pana Tomasiaka, a ten ją odrzucił.

Jak skomentują Państwo takie działanie?

Trudno to w ogóle komentować, jesteśmy zdegustowani, w jaki sposób zostało to zaaranżowane. Po raz kolejny przekaz lokalnej telewizji jest zmanipulowany. Ma służyć tylko i wyłącznie podsycaniu emocji i atakowaniu władz miasta. Nie wiemy dlaczego pan Tomasiak tak robi. To przykre, ponieważ to prowadzi do lokalnych konfliktów, a ludzie oglądający takie materiały nie są świadomi, że są one celowo przedstawiane w taki sposób, aby dyskredytować Krzysztofa Paśnika i jego środowisko.

 

Komentarz

Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów

Cała ta sytuacja jest dla mnie wyjątkowo niezrozumiała. Jest mi przykro, że kosztem młodych sportowców, ktoś próbuje zbijać kapitał polityczny. Klub STS płaci spółdzielni rocznie kilkanaście tysięcy złotych za wynajem sali. Czynsz opłacany jest z pieniędzy, które klub otrzymuje m.in. od miasta. Taka wysokość czynszu to duże obciążenie dla klubu. W rozmowie z zarządem STS zapewniłem, że postaram się znaleźć w ramach zasobów lokalowych miasta inne miejsce, aby klub nie ponosił tak dużych kosztów związanych z wynajmem sali.

To przykład na to, jak bardzo zależy nam na wspieraniu lokalnego sportu. Mam tu na myśli wszystkie dyscypliny: tenis, piłkę nożną, taekwondo czy szachy. Naszym nadrzędnym celem jako miasta, jest dążenie do tego, aby wszystkie kluby rozwijały się, a lubartowska młodzież garnęła się do sportu i miała z tego powodu ogromną radość.

Sylwia Cichoń