Ile ścieków produkuje 1 osoba i jak to obliczyć?

Wiele gospodarstw nie ma możliwości przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej, a jedynym rozwiązaniem okazuje się w tym przypadku zainwestowanie we własne szambo lub budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Aby przystąpić do takiej inwestycji trzeba przede wszystkim oszacować potrzebną moc instalacji. Można to zrobić przede wszystkim na podstawie ilości produkowanych ścieków.
Każdy właściciel domu ma obowiązek zadbać o kwestię odprowadzania ścieków. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do gminnego systemu, z pomocą przychodzą indywidualne rozwiązania takie jak m.in. szambo. O wiele nowocześniejszą i bardziej ekologiczną opcją są jednak coraz popularniejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej i sprawdźmy, jak obliczyć wymaganą wydajność takich urządzeń.
Wybór przydomowej oczyszczalni – na co zwrócić uwagę?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków, w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, to instalacje przepływowe, których głównym zadaniem jest usunięcie wszelkich nieczystości i odprowadzenie wody np. do gruntu. Dzięki temu o własnych oczyszczalniach mówi się, że są nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne, ponieważ pobrana woda wraca do środowiska, a co więcej, w procesie oczyszczania ścieków używa się naturalnych zasobów, w tym bakterii tlenowych. Każda oczyszczalnia powinna być dobrana w sposób indywidualny do warunków terenowych, a także wielkości gospodarstwa, w tym ogólnej ilości produkowanych ścieków.
Ile ścieków generuje gospodarstwo?
Jednym z najważniejszych elementów przy planowaniu budowy przydomowej oczyszczalni jest obliczenie ilości ścieków, jakie produkuje się w gospodarstwie domowym. Najprościej zrobić to poprzez oszacowanie dziennego zużycia wody na jednego mieszkańca. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w ciągu doby około 150 litrów wody. Osadnik wstępny przydomowej oczyszczalni jest jednak w stanie pomieścić ścieki z trzech dni, dlatego chcąc dowiedzieć się, jaka jest optymalna wydajność, najlepiej pomnożyć średnie zużycie raz trzy. W przypadku jednej osoby wydajność instalacji powinna wynieść więc niecałe 0,5 metra sześciennego. Oczywiście, zawsze trzeba zachować pewną rezerwę, dlatego lepiej jest projektować oczyszczalnie o wyższej wydajności od tej, jaka jest obecnie nam potrzebna.
Budowa oczyszczalni ścieków – o czym jeszcze pamiętać
Inwestycja we własną przydomową oczyszczalnię ścieków wymaga odpowiedniego podejścia, fachowej wiedzy i konkretnie nakreślonego planu. Niezwykle istotny jest tutaj projekt oraz dane techniczne całej instalacji. Dopiero na tej podstawie można przejść do budowy, która jest wyzwaniem logistycznym i finansowym. Wszelkie koszty powinny zwrócić się jednak w ciągu kilku lat i to z nawiązką, a oczyszczalnia jest tania w eksploatacji, praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna, co stanowi ogromny atut. Ważne jest jednak to, aby dobrać właściwy dla nas rodzaj systemu oraz urządzenia o odpowiedniej mocy. Wszystko po to, aby móc w pełni wykorzystać potencjał przydomowej oczyszczalni, która będzie z sukcesem służyć przez wiele lat.