Jak samodzielnie obliczyć składkę OC?

Raz w roku każdy kierowca musi dokonać zakupu nowej polisy OC swojego samochodu. Jest to dla nich duży stres i obciążenie finansowe. Wielu z nich jest ciekawych, ile tym razem wyniesie ich taka składka. Można to sprawdzić w bardzo prosty i szybki sposób. Jedyne, co będzie do tego potrzebne, to dostęp do Internetu.

Wszyscy kierowcy w Polsce zobligowani są do posiadania aktywnej polisy OC na zarejestrowany pojazd. W pewnym momencie każdy z nich staje przed dokonaniem wyboru dotyczącego konkretnego ubezpieczyciela. To od niego w dużej mierze zależy wysokość tej składki. Trzeba wykalkulować zatem, czy opłaca się dalej korzystać z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, czy też może lepszym wyjściem będzie zmiana. Czynniki, które decydują o wysokości składki ubezpieczenia są bardzo złożone i zróżnicowane.

Zasady obliczania składek

Do wyliczenia konkretnej składki danego kierowcy, towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z algorytmów, które opierają się na danych udostępnianych firmom przez właścicieli pojazdów będących przedmiotami ubezpieczenia. Te informacje dotyczą m.in. marki i modelu samochodu, roku produkcji auta, pojemności silnika, wieku kierowcy, czasu posiadania prawa jazdy, historii jego jazdy itp. Mimo, że każdy z nas posiada tego typu informacje, to nie jesteśmy w stanie bez żadnej pomocy ich oszacować względem przyszłych składek. Pytania jeszcze pozostawiają ewentualne zniżki uzyskane np. dzięki bezszkodowej jazdy. W tym celu właśnie pomocne są internetowe kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe.

Jak działa kalkulator ubezpieczeniowy?

Szukając najkorzystniejszej oferty polisy OC, kierowcy korzystają dzisiaj z internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych i specjalnych porównywarek ofert różnych agencji. Dzięki temu są w stanie zaoszczędzić zarówno mnóstwo, jak i pieniędzy. To proste i bardzo intuicyjnie działające narzędzia. Wystarczy wpisać wszystkie informacje, których wymaga od formularz, następnie w ciągu kilku sekund otrzymamy wstępne kalkulacje z różnych towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. To spore ułatwienie także pod kątem tego, że użytkownicy korzystający z kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeniowych już nie muszą dzwonić lub jeździć do różnych firm ubezpieczeniowych, by poznać szacunkowe stawki składek, jakie będą musieli uiszczać.

Jak można obniżyć wysokość składki?

Wielu kierowców pragnie uzyskać maksymalnie najniższą wysokość składki OC. Częstą praktyką wśród kierowców (zwłaszcza młodych) jest połączenie polis ze starszym członkiem rodziny – na przykład z rodzicem czy dziadkiem. Bezszkodowy staż jazdy członka rodziny wpłynie korzystnie na profil młodego kierowcy i skutecznie obniży wysokość jego ubezpieczenia. Jeśli dopiero przymierzamy się do zakupu auta i tylko orientacyjnie sprawdzamy kalkulacje warto zastanowić się nad parametrami naszego przyszłego samochodu. Ze względu na to, że wysokość składek zależy również od marki auta, jego wieku oraz pojemności silnika, możemy wybrać taki pojazd, którego ubezpieczenie będzie po prostu tańsze.