Jakie materiały można obrabiać metodą CNC?

Obróbka różnego rodzaju materiałów w celu dostosowania ich do wymogów danego projektu powinna być wykonana bardzo profesjonalnie. Tylko dobrze wykonane elementy spełnią swoje zadanie, dlatego warto zlecić ich wykonanie w odpowiednim miejscu. Obróbkę, jakich materiałów zlecić firmom oferującym usługi CNC? Jaką firmę warto wybrać do wykonania realizacji?

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka skrawaniem metodą CNC to proces, który polega na ścinaniu nadmiaru materiału w celu uzyskania odpowiedniego kształtu. Określenie CNC oznacza, że w całości jest on obsługiwany przez maszyny sterowane komputerowo. Polega on na przygotowaniu odpowiedniego projektu w programie CAD oraz wprowadzenie go do maszyny CNC, która wycina przedmiot zgodnie z projektem. Obróbka skrawaniem CNC przebiega w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu cały proces jest szybki i do minimum zminimalizowana jest możliwość błędów w produkcji. Jeśli szukasz firmy w województwie lubelskim, która kompleksowo wykonuje usługi metodą CNC sprawdź ofertę firmy Elwent – https://elwent.eu/oferta/obrobka-materialow-maszyna-cnc.

Jakie materiały można obrabiać metodą CNC?

Metoda CNC pozwala obrabiać wiele różnych materiałów. Pierwszą grupą, jaka przychodzi na myśl, są oczywiście metale, jednak nie jest to jedyna materiał, który można poddać skrawaniu. Oprócz tego obróbce można poddawać również inne twarde produkty takie jak tworzywa sztuczne czy drewno. 

Obróbka metali

Podstawowym materiałem, który można obrabiać za pomocą metody CNC, są metale. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim takie jak: 

  • Stal – jest to jeden z najczęściej obrabianych metali za pomocą CNC, ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość.
  • Aluminium – jest to lekki, ale wytrzymały metal, który jest często stosowany w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym.
  • Mosiądz – jest to metal, który składa się z miedzi i cynku i charakteryzuje się dobrą przewodnością cieplną i elektryczną.
  • Miedź – jest to metal, który charakteryzuje się dobrą przewodnością cieplną i elektryczną oraz odpornością na korozję.
  • Tytan – jest to metal o dużej wytrzymałości i lekkości, który jest często stosowany w przemyśle lotniczym i kosmicznym.
  • Nikiel – jest to metal, który jest stosowany do produkcji wytrzymałych i trwałych elementów, takich jak elementy turbin.

Obróbka drewna

Kolejnym materiałem, który równie często poddawany jest obróbce za pomocą maszyn sterowanych komputerowo, jest drewno. Oprócz litego drewna takie jak dąb, grab czy sosna obróbce poddawać można też produkty drewnopochodne. Zaliczamy do nich przede wszystkim sklejki drewniane oraz płyty MDF. Z innych materiałów pochodzenia drzewnego warto wyróżnić również płyty teksturowe. 

Obróbka tworzyw sztucznych

Ostatnią ważną grupą, którą można poddać frezowaniu, cięciu lub grawerowaniu są tworzywa sztuczne. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom oraz niewysokiej cenie są coraz chętniej wybierane do produkcji różnego rodzaju produktów. Wśród tworzyw sztucznych, które można poddać obróbce, znajdą się m.in.:

  • płyty kompozytowe
  • płyty HPL
  • pleksi i poliwęglany 
  • płyty włóknocementowe

Komu zlecić obróbkę CNC – oferta firmy Elwent!

Jeśli szukasz wyspecjalizowanego miejsca, gdzie mógłbyś zlecić obróbkę materiałów na pewno zainteresuje Cię oferta firmy Elwent. Jest to przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w wielu dziedzinach, od tworzenia elewacji wentylowanych po obróbkę materiałową. Jeśli szukasz profesjonalistów, posiadających specjalistyczny sprzęt, skorzystaj z oferty Elwent. Możesz im zlecić obróbkę każde z wyżej wymienionych materiałów.

Artykuł partnera