Na co zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza jako urządzenie wygląda bardzo niepozornie, ale tak naprawdę ma ogromne znaczenie w naszym domu, ponieważ to dzięki niemu mamy czyste i dobrze nawilżone powietrze. Na polskim rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które różnią się między sobą przede wszystkim parametrami technicznymi. Zdecydowanie większe i wydajniejsze powinniśmy zamówić do pomieszczeń biurowych i dużych budynków, natomiast te mniejsze spokojnie wystarczą do domu czy jednego pokoju np. sypialni.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Wybór oczyszczacza powietrza powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Podczas poszukiwania konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • wydajność,
  • filtry,
  • automatyczność,
  • wygodna obsługa za pomocą aplikacji czy pilota,
  • cichy tryb pracy,
  • cena urządzenia,
  • dodatkowe opcje,
  • opinie klientów.

Dlaczego ważne są wysokiej jakości filtry w oczyszczaczu powietrza?

Na początek warto wiedzieć, że oczyszczacze powietrza to nie tylko urządzenia, których zadaniem jest produkowanie czystego powietrza, ale również usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które każdego dnia przynosimy do własnego domu. Wszystko dzięki specjalnym filtrowi węgla i filtrowi HEPA H13. W ten sposób wszelkie kurze, pyłki czy alergeny szybko są neutralizowane.

Aktywny filtr węglowy oraz HEPA pozwalają uzyskać urządzenie w pełni profilaktycznie. Oczyszczacz pomaga w ten sposób skutecznie chronić alergików przed zaostrzeniem się choroby, która najczęściej wywoływana jest właśnie przez zanieczyszczenia w powietrzu.

Oczyszczacz z funkcją automatycznego oczyszczania powietrza

Poszukując komfortowego urządzenia, warto zwrócić uwagę na oczyszczacz Dyson, w którym zaprojektowano automatyczny tryb pracy. Za wszystko odpowiedzialne są specjalne czujniki do temperatury powietrza, wilgotności, zapachów czy różnego rodzaju szkodliwych pyłów.

Funkcja automatycznego oczyszczania powietrza w czasie rzeczywistym pozwala dopasować sprzęt do warunków w danym pomieszczeniu czy budynku. Ponadto wszystko można obsługiwać za pomocą pilota lub aplikacji, dzięki czemu możemy kontrolować lub ustawiać dowolny przepływ powietrza bez wstawania z fotela czy też nawet podczas naszej nieobecności, wykorzystując do tego połączenie internetowe.

Powierzchnia obsługiwana przez osuszacz powietrza

Każdy oczyszczacz powietrza ma określoną moc i sprawność filtrów, dzięki czemu może przefiltrować określoną ilość powietrza. Warto więc wziąć pod uwagę dwa parametry, takie jak maksymalna wydajność w m3/h oraz maksymalny rozmiar pomieszczenia w m2. Ustalając te dwa parametry będziemy wiedzieć, jak dużą ilość powietrza jest w stanie oczyścić konkretny model i jak szybko zostanie to wykonane.

Jeżeli dobierzemy oczyszczacze powietrza o zbyt małej wydajności do oczyszczania dużych pomieszczeń, to takie miejsce nie zostanie dokładnie oczyszczone, a nawet możemy doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, jeśli zbyt długo będzie pracować na maksymalnych obrotach. Warto więc przy zakupie odpowiedniego modelu wybrać ten, który ma odpowiednią moc i wydajność, aby oczyścić małe czy duże pomieszczenia.