CSK zaprasza na weekend

W repertuarze na ten tydzień polecamy Kino CSK, występy kabaretowe i koncerty oraz kończące się wystawy czasowe. Wszystkie wydarzenia stacjonarne odbywają się w pełnym rygorze sanitarnym (50% miejsc, zakrycie ust i nosa, dezynfekcja dłoni, zachowanie dystansu społecznego).

Cały czas funkcjonujemy również w przestrzeni wirtualnej.

Szczegóły poniżej. Zapraszamy!

Sala Operowa CSK

KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU”

5 MAR 2021r | 17:30 i 20:30

Sala Operowa CSK

Twórczość Kabaretu Moralnego Niepokoju w dużej mierze odnosi się do aktualnej rzeczywistości społeczno-obyczajowej, choć także nieobca jest im poetyka absurdu. Twórcy grupy, jak sami mówią, stronią od tematów politycznych, chociaż nieraz w ich skeczach można odczuć cyniczne uwagi skierowane w stronę „organów rządzących”. Cechą rozpoznawczą Kabaretu Moralnego Niepokoju jest to, iż na scenie oprócz aktorów pojawiają się również muzycy, którzy wzbogacają cały występ i nadają mu żywy i niepowtarzalny charakter. Gwarantujemy wyśmienitą zabawę i najwyższy poziom rozrywki!

Kabaret Moralnego Niepokoju zaprasza na nową trasę:” Za długo panowie byli grzeczni.” – niezapomniane emocje i duża dawka śmiechu.

KONCERT ”CLEO”

6 MAR 2021 | 17:00 i 19:30

Sala Operowa CSK

Cleo czyli Joanna Klepko to piosenkarka, autorka tekstów i projektantka mody. Jest najpopularniejszą Polską wokalistką w sieci, jej profile społecznościowe zgromadziły ponad 1 500 000 (półtora miliona) fanów a jej teledyski na YouTube wyświetlono około 300 milionów razy.

Dwa nowe albumy piosenkarki to: hiperNOVA, na której znajdą się m.in. single „Łowcy gwiazd” i „Alfabet świateł”, oraz vinyLOV. Utwory artystki zarówno na płycie jak i na żywo brzmią świetnie. Koncerty Cleo to za każdym razem duża dawka emocji i pozytywnej energii.

StandUp: Mateusz Socha – „Masochista” | Pożegnalna trasa programu!

8 MAR 2021 | 20:30

Sala Operowa CSK

Mateusz Socha – dynamiczny i energiczny komik, który wyspecjalizował się w tzw. storytellingu. Cechą charakterystyczną jego występów są pełne dygresji i wewnętrznych anegdot, długie i złożone historie, które zawsze są zamykane sprawnie użytą klamrą. Mateusz w sprawny sposób odbija piłeczki od publiczności, nie daje sobie wejść na głowę i ciężko go wybić z rytmu, bez problemu wraca do swoich żartów, nawet po dłuższej dywagacji czy rozmowie z widzem. Socha to człowiek na scenie aktywny, ekspresyjny, grający w dużej mierze mimiką, odpowiednio rozłożonymi callbackami i gestami. Nieodłącznym elementem jego występów stał się więc ręcznik, no i nic dziwnego, skoro na scenie jest przedstawiona cała emocja wyraziście odegranych emocji. Obecnie na fali wznoszącej, nie bez powodu, bo jest to człowiek pracowity i sumienny, który ze swoim poczuciem humoru, bardzo dopracowanym i dobrym materiałem idealnie wstrzelił się w zapotrzebowanie komediowe.

KINO CSK

Helmut Newton. Piękno i bestia | Reż. Gero von Boehm, dokumentalny / Niemcy / 2020

4 MAR 2021 | 19:00

6 MAR 2021 | 18:00

7 MAR 2021 | 19:00

Kino CSK (poziom -1)

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami? Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Ściana cieni (premiera) | Reż. Eliza Kubarska, Dokumentalny / Polska, Niemcy, Szwajcaria / 2020

5 MAR 2021 | godz. 18:00

6 MAR 2021 | godz. 16:00

Kino CSK (poziom -1)

Rodzina Szerpów – nepalskich tragarzy – łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogą zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Palm Springs | Reż. Max Barbakow, Komedia / USA / 2020

5 MAR 2021 | 20:00

6 MAR 2021 | 20:00

7 MAR 2021 | 17:00

Kino CSK (poziom -1)

Beztroski Nyles (Andy Samberg) i zadeklarowana singielka Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Specjalnie na Dzień Kobiet – filmy z Madsem Mikkelsenem:

Na rauszu | Reż.: Thomas Vinterberg| komedia, dramat / Dania, Szwecja, Holandia / 2020

8 MAR 2021 | godz. 18:00

Sala Kinowa CSK

Film opowiada o grupie przyjaciół – nauczycieli w szkole średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający nas świat.

Prawdopodobnie jest mnóstwo dzieci w wieku szkolnym, które żałują, że ich nauczyciele nie są na co dzień „pod wpływem”. Czy lekcje i szkoła nie byłyby łatwiejsze, gdyby twoi nauczyciele nie byli na nieustannym lekkim rauszu? Cóż, z takim właśnie pomysłem zmierzą się bohaterowie filmu Vinterberga.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Jeźdźcy Sprawiedliwości | Reż: Anders Thomas Jensen, Kryminał, akcja / Dania / 2020

8 MAR 2021 | 20:30

Sala Kinowa CSK

Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet!

Akademia Kina CSK | odc. 20

Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych | wykład Tomasza Kolankiewicza

4 MAR 2021 | godz. 19:00

online

W Polsce często powtarza się, że kino jest kobietą. Mówi się za Karolem Irzykowskim o X muzie. Brzmi to oczywiście ładnie, cóż kiedy przez lata polska kinematografia byłą domeną niemal wyłącznie mężczyzn. Chlubne wyjątki z Wandą Jakubowską, Barbarą Sass i Agnieszką Holland tylko potwierdzały tę regułę. Latami oglądaliśmy filmy realizowane przez mężczyzn i o mężczyznach. Stopniowo ta sytuacja się zmienia, a w polskim i światowym kinie kobiety coraz częściej dochodzą do głosu.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o roli kobiet w filmie. Zarówno tych stojących przed kamerą, jak i tych realizujących filmy. Filmoznawstwo wykształciło różne narzędzia do analizy kobiecej obecności w kinie – od feministycznej teorii filmu, po bardzo popularny test Bechdel. Jak wygląda pozycja kobiet w kinie w 2021 roku? I czy wypada opowiadać o niej mężczyźnie?

Prowadzący: Tomasz Kolankiewicz

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, formularz zgłoszeniowy:  https://bit.ly/3r0HEzH (link do wydarzenia udostępnimy w dniu wykładu).

Wirtualne Kino CSK

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do CSK mamy ofertę Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy ponad 200 niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W tym tygodniu szczególnie polecamy:

Debiutanci (premiera) | do 12 MAR 2021

Liberté (premiera) | do 12 MAR 2021

Żelazna Dama (premiera) | do 12 MAR 2021

Papusza (premiera) | do 12 MAR 2021

Rzecz o mych smutnych dziwkach (premiera) | do 12 MAR 2021

Paterson (premiera) | do 12 MAR 2021

Oglądając filmy Wirtualnym Kinie CSK wspierasz kino studyjne w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie!

WYSTAWY

Wystawy prezentowane obecnie w galeriach CSK są bezpłatne.

Zwiedzanie możliwe z przewodnikiem w małych grupach wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 81 441 56 10 oraz 81 441 56 09). Dostępne terminy zwiedzania:

– w dni powszednie o godz. 11:00, 13:00 i 15:00,

– soboty i niedziele o godz. 13.00 i 15.00 (zapisy na weekend przyjmujemy do piątku do godz. 12:00).

Grupki zwiedzających spotykają się z przewodnikiem w zgłoszonych terminach przy Sklepiku Kulturalnym CSK – wejście od Pl. Teatralnego.

Wystawa „KILARIF”. Sebastian Smit

Do 7 MAR 2021

Galeria Wystaw Czasowych | poziom -1

KILARIF to wystawa typu site-specific, instalacja fotograficzno-multimedialna inspirowana twórczością Paula Celana, próba doświadczenia i transformacji poezji na obraz. Prezentowane prace to relacja pomiędzy słowem pisanym, a miejscem i przedmiotami w nim zgromadzonymi. Nakryty stół z talerzami wypełnionymi „czarnym mlekiem poranka”, nad nim zawieszone fotografie osób, które wcześniej przy tym stole były — absolutne doświadczenie milczenia i samotności. Druga część wystawy to bezkresna płaszczyzna falującej czerni — struktury nieokreślonej, słyszalnego szumu powietrza i migocącej materii. Wokół zainstalowane zdjęcia ludzi skierowane głową w dół, i naczynia wypełnione czarnym płynem — wrażenie bycia nieobecnym w otaczającej rzeczywistości — nicości. Na podłodze znajduje się zeszyt w kratkę, a każda z nich jest ponumerowana, każda to jeden dzień, a jest ich ponad 300 tysięcy. Instalację zamykają wielkoformatowe kompozycje typograficzne.

Lech Mazurek. Hominem quaero

do 7 MAR 2021

Finisaż: 5 MAR | 17.00.

Galeria Wystaw Czasowych +1

Hominem quaero (łac. szukam człowieka) to łacińska maksyma wyrażająca niewiarę w znalezienie prawdziwego człowieka wśród ludzi. Pierwowzór przypisywany jest greckiemu filozofowi, z kręgu cyników, Diogenesowi z Synopy. W epoce Internetu, globalnych sieci, technologii rozpoznawania twarzy służących cybernetycznej inwigilacji, wyrażenie to nabrało nowego znaczenia. Obecnie w czasach pandemii i społecznego dystansu możemy przypisać mu jeszcze nowszą treść. Na wystawie Lecha Mazurka zaprezentowanych jest kilkadziesiąt prac graficznych w technice druku atramentowego. Przedstawiają one twarze konkretnych ludzi, rozpoznawalnych i anonimowych, czasami hybrydy. Wystawa jest artystycznym eksperymentem, którego punktem wyjścia była fotografia, a efektem końcowym jest drukowana grafika wektorowa, która ma na celu poszukiwanie wartości wizualnych. Lech Mazurek jest adiunktem w na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Tworzy grafikę artystyczną, projektową, plakat i malarstwo. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 60 wystaw zbiorowych i konkursów (min. Australia, Chiny, Czechy, Korea, Litwa, Szwecja, Tunezja, USA, Wielka Brytania).

Sklepik Kulturalny CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz po miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…)

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek